IMG_4504

Hrajeme si/ Kvído od Albi

Pan Dítě konečně projevuje zájem o kolektivní hry. Chce hrát karty, skládat magnetické obrázky, vyrábět a kreslit. A já mám obrovskou radost, že se k němu můžu občas přidat. A jsem taky moc ráda, že jsme objevili Kvído od Albi.

Máte doma nějakou Kvído hru? Na konceptu Kvído se mi líbí hned několik věcí. Hry jsou vyvinuty s odborníky s cílem dětem něco předat a rozvíjet jejich dovednosti, slovní zásobu, koncentraci… Promiňte, ale dosud jsem nepřišla na to, co takové auto “transformer” dětem dá (nám se asi za dvě minuty ulomily zbraně – naštěstí). A jelikož jsme přes svátky vytřídili hračky, jak říká pan Dítě, “pro mimina” a udělali prostor novým, je čas vytáhnout další hry od Albi.

Dnešní článek se věnuje hrám v kategorii 3+, ale hry od Kvída (od Albi) jsou pro děti od 3 do 8 let. Najdete zde Hádanky na cesty, Povídačky na cesty, Chytrá pexesa, Chytré vějíře, Moje 1. kvízy, Pohádková divadla a Sešity plné aktivit. O Chytrých vějířích jsem psala už zde.

HÁDANKY NA CESTY – ZVÍŘATA

Hádanky na cesty – Zvířata jsou určeny pro děti od 3 let. Pro starší děti najdete například Hádanky na cesty – Malý detektiv, Pohádky nebo Život ve městě. Obsahují 40 karet spojených plastovým šroubem s úkoly a fix s mazací houbičkou.

Úkolem dětí je doplňovat, dokreslovat a odpovídat na hádanky a úkoly. Rozvíjí u dětí logické myšlení, koncentraci, probouzí zájem o okolní svět. Řekla bych, že rozvíjí i grafomotoriku, ale nejsem si jistá, zda fix na nerovném a třepajícím se povrchu v dopravním prostředku rozvíjí motoriku správným směrem. Rozhodně je tento typ zábavy takový, který dětem něco předá a něco je třeba i naučí.

Kartičky jsou skladné, vejdou se do každého batůžku a do každé kabelky. Doporučuji je do čekárny k lékaři i při cestování vlakem. Pro Huga mi některé úkoly přijdou ještě příliš těžké, některé jsou dány úrovní jeho grafomotorických schopností, na které se budeme muset zaměřit. Některé chtějí čas – například spojování čísel tak, aby vznikl obrázek, obtahování apod.

Fixy lze jednoduše smazat, jak přiloženou houbičkou, tak například kouskem hadříku. Nicméně spoustu úkolů lze vyřešit i bez fixy (počty, hledání rozdílů apod.). Jedinou malou nevýhodou, kterou jsem našla je, že menším dětem musíte úkoly číst a u některých děti potřebují dopomoc. Což znemožňuje (v mém případě), aby si Hádanky vzal Hugo třeba do auta. Je to ale jen drobnost, věřím, že hádanky budeme brát, tak jako chytré vějíře, skoro všude s sebou.

Mezi úkoly najdete například:

  • počítání (kolik je na obrázku…, najdi 5…),
  • hledání nesmyslů a rozdílů (co je divného…, co nepatří,…)
  • dokreslování (domaluj beruškám tečky, ozdob jezevčíkovi svetr, obtáhni, obkresli…)
  • spojování (zvířátka s jídlem, od největší po nejmenší, čísel, aby vznikl obrázek)
  • bludiště

 

POHÁDKOVÉ DIVADLO – ŽIVOT NA FARMĚ

Z Pohádkového divadla jsem nadšená jsem nadšená. Rádi si čteme pohádky a vyprávíme příběhy a Hugo si  v poslední době začíná hrát na role. S touto hrou můžete u dětí rozvíjet řeč, komunikaci, slovní zásoby, ale i kreativní myšlení a fantazii.

V krabici najdete dřevěnou základnu (skládá se ze 2 částí), 4 kostky, pozadí (2 varianty – západ slunce a duha) a postavy/rekvizity.

Graficky je divadlo moc pěkně zpracované, líbí se mi i použité materiály (chválím, že základna není z plastu).

A jak se hraje? Umístíte kulisu (pozadí) a pár rekvizit. Poté nejmladší hráč hodí kostkami. 3 kostky určí, které postavy, budou v této části děje vystupovat a čtvrtá akční kostka určí děj.

Takže můžete hodit kůň, dívka, kytara, krmit. Děti poté umístí vše na základnu a vypráví jednu až dvě věty. Například: “Předtím, než si holčička zahraje na kytaru, musí nejdříve nakrmit koně.”

Pokračuje další hráč. Krůta, koza, kohout, řídit. “Ostatní zvířátka na farmě měla také hlad. A tak se rozhodla, že se naučí řídit, aby si pro jídlo mohly zajet sami.”

Teď se trošku bojím, co bych hodila dál, takže ponechávám příběh otevřený. Samozřejmě, hra končí, až skončí váš příběh. Menším dětem budete muset asi ještě trošku pomoct s vymýšlením, případně můžete pro ně hru upravit (házet s méně kostkami). Já jsem nadšená a myslím si, že mi tyto zimní večery budou, u her jako je tato, lépe ubíhat.

MOJE PRVNÍ KVÍZY – ZVÍŘATA

Hra Moje první kvízy mě zaujala na první pohled. Ne úplně realistické, ale tak milé ilustrace! Kvalitní kartičky a zajímavé otázky pro zvídavé děti.

Hra je v pevné krabici na magnet (odolná všem neposedům) a obsahuje 6 x puzzle po šesti dílcích, kostku se samolepkami a 50 kartiček zvířat s otázkami na zadní straně (první úroveň – od 3 let / 2. úroveň od 6 let).

Věkovým doporučením bych se neřídila, pro některé děti bude v šesti letech druhá úroveň moc jednoduchá. Každopádně je skvělé, že výrobci mysleli na to, aby kartičky s dětmi rostly a nebyly hračkou či hrou na pár měsíců. To je pro mě v poslední době, při koupi hraček a knih,  hlavní ukazatel.

 

Pravidla hry jsou jednoduchá. Dítě si vezme kartičku z hromádky a hodí kostkou (mušle krab, ryba). Podle symbolu na kostce přečte dospělý, případně hráč po levici soutěžní otázku, která je na zadní straně karty. Správná odpověď je vyznačena tučně. Pokud dítě odpoví správně, vezme si 1 díl puzzle. Vyhrává ten, kdo má obrázek (tedy 6 dílků) složený jako první.

Věřím tomu, že ve chvíli, kdy objevíte Kvídovy chytré hry, tak vám jeden produkt stačit nebude, tak jako nám 🙂 Na hrách se mi líbí kvalitní kartonové obaly, které vydrží i opětovné otevírání a zavírání vašimi dětmi. Tento koncept se opravdu povedl.

 

 

*Děkuji Albi CZ za poskytnutí produktů k recenzi.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *