Kvído – Chytré vějíře

Už jsem se vám zmiňovala o chytrých vějířích v jednom z příspěvkových shrnutí.  A jelikož je teď v čekárně u doktora začínáme konečně využívat, ukážu vám pár fotek, jak vějíře vypadají a co na ně pan Dítě říká.

Koncept Kvído se mi líbí od té doby, co jsem vzala chytré vějíře poprvé do ruky. Je určen dětem od 3 do 8 let a pomáhá zábavnou formou rozvíjet různé dovednosti dětí. Hry jsou tvořeny ve spolupráci s odborníky – psychology, logopedy, speciálními pedagogy. Kromě obrázkových vějířů jsem viděla v obchodech i netradiční pexeso, kvízy,  grafomotorické úkoly do auta nebo třeba pohádkové divadlo. Všechny hry by měly být z kvalitního papíru či kartonu, aby sloužily co nejdéle 🙂

IMG_4315

Chytrý vějíř obsahuje 100 otázek a odpovědí spojených do vějíře plastovým šroubkem. Chytré vějíře pořídíte ve třech provedeních podle věku: 3+, 5+ a 7+. Barevné otázky jsou odlišené do 5 barev podle oblastí, které rozvíjí: svět kolem nás, sebeobslužné dovednosti, myšlenkové pochody a koncentrace, smyslové vnímání a sociální dovednosti a emoce. Huga nejvíce baví typy úkolů rozvíjející emoční inteligenci a sociální chování, protože vyžaduje úkoly o tom, kdo se směje, kdo je smutný a kdo je naštvaný.

IMG_4316

Při rozvíjení vějíře čtu Hugovi otázky a společně hledáme správnou odpověď. Správné odpovědi si můžeme zkontrolovat na další kartě.

Uvádím příklady otázek pro tříleté děti:

  • Svět kolem nás: Na kterém stromě rostou šišky? Která zvířata žijí ve vodě? Co děláme na podzim? Co jí morče?
  • Sebeobslužné dovednosti: Co patří do kuchyně? Co děláme před jídlem? Čím se čistí WC? Jak budeš postupovat na záchodě? Jaké oblečení si vezměš k Vánočnímu stromečku/ na potápění?
  • Myšlenkové pochody a koncentrace: Co je na obrázku špatně? Kolik je na stromě veverek? Co je na obrázku větší? Co je nahoře a co dole?
  • Smyslové vnímání: Vyber obrázky s trojúhelníkem. Roztřiď rozházené věci v pokojíčku. Čím a k čemu můžeme čichat? Které dopravní prostředky jezdí po kolejích?
  • Sociální dovednosti a emoce: Koho dědeček pochválí? Kdy bude maminka smutná? Čím si čistíme zuby? Seřaď obrázky podle posloupnosti.

IMG_4317

Karty jsou oboustranné, zpracované mi přijdou moc hezky, chválím i odolný materiál. Některé typy otázek se mi netrefily do vkusu, ale to bude asi moje zaujatost. Celkově jsou zpracovány krásně. Sama jsem viděla knihy s testy zralosti pro děti a různé úkoly od odborníků, takže mohu potvrdit, že podobné otázky dítě rozvíjí v tom nejlepším slova smyslu.

Pan Dítě ještě nemá 3 roky, bude je mít za 4 měsíce, ale na některé otázky již zná odpověď. Některé otázky jsou pro něj ještě těžké, ale to ničemu nevadí. Navíc jsem ráda, že zjistím, které typy úkolů mu jdou a které ne, a poté s ním mohu trénovat například rozpoznávání emocí, tvary nebo třeba pozice (nad, pod, vedle,…) mimo tyto vějíře.

IMG_4321

A co vy? Máte už nějaký produkt z konceptu Kvído? Jak se vám líbí?

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *