BABY: Dětské knižní tipy – Se zimní tématikou

Už jsem to tady na blogu zmiňovala tolikrát. Pan Dítě je od malička vášnivý čtenář, naštěstí já se při nákupu knih dost krotím a nemá jich hromadu. Druhou adventní neděli máme za sebou, tak vám chci ukázat pár knížek se zimní či vánoční tematikou. 

O knížce Terezy Říčanové s názvem Vánoční jsem vám ve zkratce psala už vloni. Je to malá kompaktní knížka s milými ilustracemi, všemi chválená. Hugo se rád dívá na obrázky. Doprovodný text ve mě budí rozporuplné reakce. Líbí se mi, že text se přibližuje stylem psaní menším dětem, na druhou stranu biblické výjevy jsou podávány na mě ne úplně vhodně.

IMG_4328

Například, že Bůh promluvil s Marií a od té doby byla těhotná. Nebo jak byla Marie po dlouhé cestě doslova vykodrcaná, až z toho ve chlévě porodila. A proč je v knize, že čert, anděl a Mikuláš jsou převlečené děti a nosí hromadu bonbonů? U nás totiž chodí opravdu Mikuláš (zatím) a místo hromady bonbonů přinesl Mikuláš i knížky.  Každopádně Hugo ji má moc rád a každý rok se k ní  vracíme.

vanocni4

vanocni2

Knížka Ježíšek od Hany Skálové je opravdu povedená. Knížku ilustrovala Andrea Tachezy, což knize dodává svoje kouzlo, možná jsem zaujatá, co já vím. Bez nich by to ale nebylo ono. Líbí se mi i osobní styl psaní, hned v úvodu vás uvítá Andělka – Milé děti, víte…

Ve 12 kapitolách najdete povídky několika autorů, básničky, písničky i úkoly. Originální povídky dětem přibližují adventní čas a seznamují nejen děti, ale i dospělé se zvyky a přípravami na Štědrý den. Víte třeba, proč chodily “Lucie” v předvečer jejich svátku?  První povídka o prvním adventu začíná tím, jak maminka Marie vzbudí malého Ježíška tatínkem Josefem si připomínají, proč Ježíšek každý rok dětem naděluje dárky.

vanocni5

Je v dnešní době milé vidět knihu, která se zaměřuje na naše zvyky, tradice a příběhy.  V knížce najdete třeba návod na adventní věnec. Rozhodně si myslím, že se i vy jako dospělí dozvíte něco o Vánocích a adventu, co jste ještě nevěděli.

Výstřižek

“Poslední” knížkou, kterou letos ukončíme zimní sérii je Zima od Rotraut Susanne Berner.  Asi není nikdo, kdo by je neznal. Úplně upřímně, Hugo miluje celou sérii a jakékoliv jiné knihy v porovnání s těmito prohlížíme jednou za čas. Zimou to všechno začíná (my máme zimu jako 4. v pořadí) , ale na blogu najdete už i Jaro –  zde a Léto – tady.

Výstřižek

Některým rodičům nevyhovuje, že kniha je bez textu, nechtějí se jim vymýšlet příběhy nebo si s dětmi večer jich nechtějí povídat. Nicméně Knihu si občas Hugo vezme sám a občas se jen doptá. Dost často se se mnou třeba hádá, zda náklaďák na obrázku jede dopředu (myslí si on) nebo couvá (říkám já).

IMG_4336

V knize je tolik možností, detailů, příběhů, že nás nepřestává bavit. Obecně jsem se o knížkách rozepsala již v předchozích článcích, takže další slova by byla zbytečná.

IMG_4337

IMG_4338

Toto trio knih završím ještě jedním bonusem, knížkou od kamarádky (a jejího přítele)  z Anglie – Jingle! Jingle! Dávám ji až nakonec, protože mám pocit, že je všude “přesantováno”. Hugo letos dostal čokoládový adventní kalendář českého výrobce od babičky s tímto červeným dědulou – já nechápu, jak je tohle vůbec možné. Každopádně vysvětlování kdo je kdo začíná být docela složité. 

IMG_4340

V knize je sice Santa Claus, ale já Hugovi říkám, že je to Mikuláš (což je správně) a že jinde nosí dárky on. Na každé stránce je vždy otázka a za odklápěcím okénkem na ni najdete odpověď. Huga tyto okénka opravdu baví a učí se anglicky ťukat na dveře: “Knock, knock”. Pokud přežijete Santu Clause a chcete děti naučit pár základních slovíček, knížka je dostupná třeba na bookdepository.com (poštovné zdarma).

IMG_4342

IMG_4343

IMG_4344

A jakou knihu se zimní tématikou máte s dětmi nejraději vy?

 

One Response

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *