Recenze: Smysluplné hračky Mindok s překvapením na konci

Dnešní článek bude asi delší než ty předešlé, ale pokud se prokoušete až nakonec, bude tam na vás čekat překvapení! Nadchly mě hračky a hlavolamy od Mindok. Já sama hlavolamy nemusím, ale pan Dítě bude (muset být) nadšený. 

Když se ptám některých známých, co by si jejich děti přály k Vánocům, tak mi řeknou, že neví. Nemají ještě uspořádaný žebříček hodnot (Hugo si přál pod stromeček ještě nedávno jogurt) a navíc – už mají všechno, co k životu potřebují. Koupit dítěti dárek je dnes čím dál těžší. Nevím, co je horší – jestli děti, které neví, co chtějí, děti, které chtějí všechno z katalogu hraček nebo děti, které chtějí velmi drahé dárky. Každopádně je mi z toho trošku smutno.

Hugo má z předchozích let doma pár hlavních hraček – vláčkodráhu, Lego Duplo, společenské hry a knihy. Občas si vezme do ruky nějakého plyšáka (stačil by mu třeba i jeden) a má pár autíček a bagr. Sami jsme se dohodli, že si nechceme dávat moc dárků. Ale když k tomu připočítáte prarodiče, praprarodiče a tetičky, tak už se nám to začne scházet a hromadit. A děti potom neví, s čím si hrát. Hugo si radši vezme hrnec a vařečku a jde “vařit”. Občas i my jako rodiče máme sklon k megalomanství, ale musíme myslet na to, aby to nebylo kontraproduktivní. Jak se děti naučí vážit si věcí, když jich mají tisíc a mohou jich mít ještě víc? A co je důležitější? Deset hraček a hraj si sám nebo každý den deset minut pozornosti od rodičů s jednou hrou?

Takže jsem začala přemýšlet a snažíme se vybírat hračky dřevěné, vzdělávací, které mu pomohou se rozvíjet. Snažíme… Pantáta mi říká, že když můj výběr vidí, bude mu muset koupit nějakou “pořádnou klučičí hračku”:) (Už v půl roce měl Hugo autíčko na ovládání).  Babičky se ptají, jestli to není málo, jen jedna hračka. Tak jsme řekli, že není a že můžou Hugovi přispět na spoření, což mi přijde jako nejlepší nápad. A když už nějakou hračku, tak aby měla nějaký smysl. A přesně ten jsem našla například v hrách a hlavolamech od Mindok.

Od Mindok máme doma hru Duch, které baví děti i dospělé už nějaký ten rok a můžu ji doporučit. Hráli jsme i fajn hru Krycí jména a známá bude pro většinu i hra Carcassone. A když jsem objevila, co Mindok vymyslel pro menší děti, tak jsem neváhala a vybrala následující.

IMG_4547

Dnes bych vám chtěla ukázat Chytré autíčko. Hračka, hlavolam a hra pro jednoho hráče v jednom. Výrobce uvádí, že autíčko je vhodné pro děti od 3 do 8 let, ale rozhodně ho využijí i menší děti. Skládá se z dřevěného podvozku a čtyř velkých barevných dřevěných dílků.

IMG_4541

IMG_4548

Zatímco menší děti jezdí s autíčkem, podvozkem a zkoumají všechny možnosti, větší děti se snaží poskládat dílky do auta. A ti nejzralejší již mohou začít řešit hlavolamy podle zadání. Na každé straně najdete i grafickou informaci o úrovni zadání, která se stupňuje – děti se učí pracovat s prostorem postupně. Na druhé straně najdete vždy řešení.

IMG_4543

Je to geniální hračka, protože si myslím, že nadchne jak děti, tak rodiče, je vyrobena ze dřeva a s dětmi poroste několik let. Není to hračka, se kterou si děti za měsíc nebudou chtít hrát. Navíc tím u dětí rozvíjíte logické myšlení, jemnou motoriku i prostorovou představivost.

IMG_4545

Další z chytrých her, která zaujme děti i rodiče, je Červená karkulka. Je to hra pro jednoho hráče od 4 do 7 let. Menším dětem určitě budete pomáhat, občas třeba budou potřebovat “popostrčit”. Já přemýšlela nad touto hrou a nad hrou 3 malá prasátka, která je principem stejná, nicméně je dle popisu hry určena pro děti od 3 do 6 let. Jenomže pan Dítě odříkával poslední slova Karkulky už v roce a půl, je to jedna z jeho oblíbených pohádek, takže bylo jasno.

karkulka

 

karkulka2

V krabici najdete malinkou knížku – ilustrovanou verzi pohádky, plastové figurky Karkulky, vlka, stromů, domku a pěšinky, hrací podložku a také knížku se zadáním.

4

3

Zadáním prvních rébusů je rozestavět figurky podle zadání a potom k nim přidat cestičku tak, aby se Karkulka dostala do domečku babičky. U hry najdete celkem 48 rébusů, prvních 24 je bez vlka, k dalším se již vlk přidává. V druhé polovině již musíte postavit pěšinky 2 tak, aby se vlk i Karkulka dostali k domečku. Dospělým se zadání může zdát jednoduché, ale menší děti ještě nevidí souvislosti, a tak budou chvíli přemýšlet. Pokud se naučí hledat řešení a přemýšlet nad hrou, bude se jim to v budoucnu (nejen ve škole) opravdu hodit. Děti jsou často zvyklé, že za ně dělají spoustu věcí rodiče, nejsou schopné samy uvažovat, nehledají řešení a ani nechtějí. A tyto nenásilné, velmi milé hry je to naučí od malička.

1

Jak vidíte na fotce, na každé z pěšinek je jedna nebo více barevných kytiček. Na každé straně zadání, ve spodní části, najdete barevné kytičky, které slouží jako nápověda k tomu, jaké pěšinky je potřeba použít k vyřešení hlavolamu, což je u menších dětí rozhodně skvělý nápad.

2

Osobně si myslím, že Červená Karkulka je moc pěkná hra, která zabaví nejen děti, ale i dospělé. Má smysl, vydrží několik let a děti bude bavit. Mám pocit, že spousta her určená pro větší děti se dá využít i u těch mladších. Menší děti můžou trénovat třeba jen jemnou motoriku umisťováním cestiček a zapichováním figurek a přitom jim můžete vyprávět pohádku.

________________________________________________________________________

A jelikož jste stateční a dočetli jste se až nakonec, díky vydavatelství her Mindok mám pro vás taky jeden hlavolam. A to hlavolam Králík Kuk, který se mi líbil ze všeho nejvíc. Huga nalákám spíše na to autíčko, takže Králíka Kuka mám pro vás.

Je to hra se 60 rébusy pro děti od 2 do 5 let. Princip hry je stejný jako u Chytrého autíčka, jen místo knížky mají děti kartičky se zadáním, barevně odlišené podle úrovně. Úkolem dítěte je použít správně části tak, aby zadání na kartě se shodovalo s postavením králíka. Pro jistotu můžete třeba zde shlédnout krátké video. Králík i jeho části jsou dost veliké, takže se nemusíte bát dát je i menším dětem. Děti se učí nejen prostorové představivosti, barvám, tvarům, ale i pojmům – nad, pod,za, před, uvnitř, skrytý, viditelný,…

IMG_4551

A co po vás budu chtít?

  1. Napište mi, zda blog odebíráte přes e-mail (nabídka v pravém sloupci na hlavní stránce), pripadně mě sledujete na Instragramu (můžete obojí :))
  2. A přidejte informaci,  zda již znáte/máte nějakou zkušenost s Mindok, případně co můžete doporučit? + nezapomeňte připsat kontakt

Soutěž potrvá do 15. 12.

___________________

Vyhlášení soutěže

Omlouvám se všem za opožděné vyhlášení. Random generátor vybral následující:

Výstřižek

Gratuluji vítězce a vy se můžete brzy těšit na novou soutěž.

*Děkuji Mindok za poskytnutí produktů k recenzi a do soutěže. Nepochybuji o tom, že tyto hry od Mindok jsou sázkou na jistotu.

5 Responses

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *