IMG_7386

Hrajeme si/ Obchod od Albi- hra o nakupování

Víte, kde se podle dětí berou peníze? V peněžence! Alespoň podle Hugouše to tak je. Ví, že musíme pracovat, abychom měli korunky, ale těžko mu v obchodě vysvětluju, kolik která věc stojí. “Ty lentilky stojí moc korunek. Vánočka ne, tu nutně potřebujeme. A ty oříšky pro maminku taky potřebujeme.” Albi nedávno přišlo se společenskou hrou, která děti již od 4 let dětem ukazuje hodnotu peněz. A nejen to!

Vy už víte, že hry od Albi já chválím, kudy chodím. Tak jako spousta dalších her od Albi, i tato hra má kvalitní, téměř nerozbitný obal na magnet s uchem. Důležité je říct, že vlastně celá krabice tvoří hrací plochu. Pokud chcete hrát, krabici rozbalíte, nachystáte vše potřebné a až dohrajete, vše do ní zpět vrátíte a jednoduše zavřete.

Začínáme

Na začátku hry, si každý vybere jednu postavičku, se kterou bude hrát a vylosuje si kartu s nákupním seznamem. Položky na seznamu jsou potřeba k přípravě nějakého jídla – například palačinky nebo salát. Postaviček je ve hře celkem 6, ale hra je maximálně pro 4 hráče (máte 4 kartičky, na obou jejich stranách je nákup).

albi obchod recenze

Pracovat nebo nepracovat?

Pomocí střelky si každý vytočí, s kolika penězi bude hru začínat. Někdy se stane, že máte dostatek peněz pro nákup, někdy vám chybí. V takovém případě si děti i dospělí mohou vybrat, zda si chtějí nějaké peníze vydělat splněním jednoduchého úkolu na kartičce s názvem Domácí práce – vynesení odpadků do koše, zalévání květin, umývání nádobí. Tady vidím první nevýhodu. I když se rozhodnete, že domácí práci nechcete dělat, vždy nějakým způsobem dosáhnete požadované částky a děti tedy brzy zjistí, že když nic dělat nebudou, tak stejně mohou nákup dokončit.

albi obchod recenze

Kratší, za to horší cesta

Když máte figurku, nákupní seznam a peníze, můžete se svou figurkou vyrazit z domova do obchodu. Máte možnost výběru – kratší a delší trasu. Kratší trasa je nevýhodná, často se vracíte zpět, nebo přicházíte o peníze. Zatím se nikomu, kdo se tudy odvážil jít, nepodařilo ji projít a musel vždy zvolit trasu delší, zato výhodnější. Po cestě si po stoupnutí na určitá políčka berete kartičky a získáváte další finance – například za to, že jste pomohli najít babičce ztracenou kočku.

albi obchod recenze

V obchodě

Pokud jste dorazili k obchodu, připnete si pomocí magnetky k vaší postavičce nákupní vozík a nakupujete dle seznamu. Ale ne jen tak jednoduše – zde opět zapojíte kolečko se střelkou. Pokud si vytočíte například nákup mléčných výrobků a vy již v seznamu mléčné výrobky nemáte, čekáte, až na vás přijde řada příště. Tím se může pořadí zamíchat. Vytočit si můžete i kartu Výhoda nebo Nevýhoda – čímž můžete získat nějaké peníze, nebo o ně přijít.

albi obchod recenze

Líbí se mi, že si děti mohou dané potraviny na kartičku skládat a s nimi i jednotlivé mince, přesně tak vědí, co ještě dokoupit a jakou barvu mince budou potřebovat. První, kdo má nakoupeno, řadí potraviny podle druhu do tašek – mléčné výrobky, zelenina apod., dalším hráčům zůstávají potraviny v košíku. Ve hře jsou navíc, kromě potravin potřebných k nákupu i sladkosti, které můžete nechat u pokladny – lízátko, zmrzlina. Když pominu to, že sama nechci, abych dítěti při nakupování kupovala pokaždé sladkost, tak ani smysl těchto potravin není ve hře nijak určen ani popsán.

albi obchod recenze

Po nákupu vás čeká ještě cesta domů, vyrazit můžete kratší cestou, již bez nástrah. Vyhrává ten, kdo s nákupem dorazil jako první domů.

albi obchod recenze

Pokud bych měla hru shrnout, líbí se mi její zpracování – materiály, to, že je přenosná. Menší děti kolem čtyř let baví. Našeho Pantátu ani mě už moc ne. Pravidla hry je potřeba důkladně pročíst. Osobně mám problém s mincovníkem – mince se odtamtud vytahují opravdu nesnadno. O sladkostech u pultu jsem se vyjádřila, dá se hrát i bez nich.

Oceňuji snahu zpracovat koloběh peněz. Klidně bych do začátku dávala peněz méně, aby děti nějaký úkol musely splnit. Je důležité, aby děti věděly, kde se peníze berou a jak rychle je lze utratit. Do toho, že domácí práce jsou samozřejmost zasahovat nebudu. Líbí se mi i princip rozdělení potravin – děti se učí nadřazené výrazy – co patří do mléčných výrobků, co do ovoce a zeleniny (žetony si můžete vypůjčit i na jiné aktivity). Hra je cca na 20,30 minut, což čtyřleté (i 3,5leté) dítě většinou vydrží.

 

Pokud hru znáte, budu ráda za vaše postřehy a zkušenosti v komentářích.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *