povim ti to pastelkami kniha recenze

Čteme si/ Povím ti to pastelkami

Dnes bych Vám rada představila moc milou knihu s milými ilustracemi. Knihu, ve které se v hlavní roli objevuje chlapec, kterému se má narodit bráška.

Knížka, kterou napsal Petr Šulc, není příliš obsáhlá. O ilustrace se postarala Zuzana Dreadka Krutá a musím přiznat, že ilustrace jsou opravdu moc milé a díky nim bude kniha děti určitě bavit.

Chlapci jménem Oskar se má narodit bráška Theodor . Zatím je schovaný u maminky v bříšku, i když Oskar si vždycky myslel, že děti nosí čáp . A protože bráška o světě nic neví a mohl by být zmatený, začne mu Oskar psát dopisy. A jelikož neví, kde začít, a rád maluje, bude psát o pastelkách.

Dopisy o tom, že svět není jen černý a bílý. Píše o svých nejoblíbenějších barvách a dává rady ještě nenarozenému bráškovi. Že modré je nejen nebe, ale i moře a třeba i květiny. Že důležitá je i zelená barva. A taky oranžová, žlutá, černá, hnědá, červená i bílá. Líbí se mi, že v knize jsou zastoupeny nejen čtyři základní barvy, ale i černá nebo hnědá, že si díky knize mohou děti uvědomit, že i černá je dobrá.

Povídání o barvách je doplněno dalšími informacemi. Maminka Oskarovi říká, jak je miminko v bříšku veliké –  velký jako pytlík bonbonů, velký jako mango….Musím se přiznat, že knížka je psaná opravdu tak, aby v dětech vzbuzovala pozitivní náladu – Oskar se na brášku těší, je ochotný mu půjčit svůj ručník, těší se, až si s ním bude hrát. Kniha navíc podporuje vztah matky a dítěte, Oskar umí pochválit maminku – líbí se mu vějířky kolem očí, když se maminka směje a říká bráškovi, o čem si s maminkou povídali.

Maminka má světlé vlasy, a tak jí je maluji také žlutě. Je to moje usměvavé sluníčko.

 

Na konci knihy najdete ke každému dopisu doplňující informace a návrhy na aktivity – doplňující otázky k tématu, náměty k diskuzi, origami, písničku, návod na domácí modelínu nebo třeba recept.

 

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *