IMG_51781

Rozhovor/ Dentální hygiena a péče o dětský chrup

Máme za sebou Mezinárodní den dětí a co víc si pro své děti přát, než zdraví. Než se tedy vrhneme na články s různými soutěžemi, mám tady jeden článek týkající se péče o dětské zuby.

Na jednu stranu vidím Instagram plný lidí, kteří pravidelně chodí na dentální hygienu, na druhou stranu na mém IG v průzkumu vyplynulo, že opravdu mizivé procento na dentální hygienu chodí. A podle mě je to potřeba, neumíme si sami správně zuby vyčistit a našim dětem neumíme být dobrým vzorem. A jelikož ve svém okolí jednu šikovnou dentální hygienistku mám – na FB ji najdete pod jménem Dentální hygienta Bc. Eva Petrjanošová, DiS., rozhodla jsem se ji vyzpovídat a dát jí pár otázek ohledně péče o dětské zuby.

Já sama jsem se o dentální hygieně dozvěděla až před několika lety. Dělala jsem si průzkum ve svém okolí a velmi málo lidí navštěvuje dentální hygienistku. Řekneš mi proč je to potřeba?

To je pravda, v ČR na to lidi stále nejsou zvyklí tak, jako v jiných státech, což je škoda. Dentální hygiena je preventivní opatření před onemocněním zubů a dásní. Tím, že se pacienti naučí zuby čistit a používat správné pomůcky, ušetří nepříjemné a finančně náročné návštěvy u zubního lékaře.

Slyšela jsem názor několika rodičů, že na prvních zubech nezáleží, tak jim nevěnují tolik pozornosti. Mohou mít zkažené mléčné zuby vliv na trvalý chrup?

Určitě na mléčných zubech záleží, drží totiž místo pro stálé zuby, takže je třeba čistit i mléčné. Například aby se infekce nedostala do lůžka, kde už je připraven zub druhý.

Kdy by měla proběhnout první návštěva zubaře, návštěva dentální hygienistky?Je to na doporučení stomatologa? Preventivně, nebo při jakých situacích je vhodné s dětmi navštívit DH?

První návštěvu u zubaře by mělo dítě absolvovat kolem 1. roku bez ohledu na to jestli má nebo nemá zoubky. Seznámí se s prostředím, povozí na křesle, zubař/ka mu ukáže zrcátko, foukne vzduch na ručičku…Dítě si zvykne na zubaře a odbourá se strach z něj.
Stejně tak by byla vhodná i návštěva DH, zde dostane maminka informace nejenom o tom, jak první zoubky čistit, ale také o výživovém poradenství. Do 6 let je návštěva DH spíše o konzultaci s rodiči. U dětí se tak většinou děje až na doporučení stomatologa. Pokud rodiče zjistí nějaký problém, řeší ho s ošetřujícím zubním lékařem, ten následně může odeslat na DH protože nemá tolik času se dítěti věnovat. DH bych doporučila všem, zvláště pak těhotným ženám, kde dostanou informace nejen ohledně péče o vlastní chrup, ale o starostlivost o dětská ústa ještě před prořezáním prvních zoubků a další návyky na ústní hygienu u dětí včetně pomůcek.

Otázka čištění zubů, všude čteme, že začít ještě před přořezáním zubu – jak tedy čistit a čím?

Začít ideálně ihned po narození, ať už je dítě kojené nebo je na UM, vždy po mléku je nutné vytřít pusinku navlhčenou čistou látkovou plenkou či gázou. Existují i různé druhy návleků na prsty, které masírují a čistí dětské dásně. Děti si navíc zvyknou, že jim do pusinky někdo sahá a přechod na čistění zubů kartáčkem bude přirozenější. Po prořezání prvního zubu už je čištění nezbytné.

Jaký vybrat 1. kartáček? Záleží na ceně? Přeci jen malé děti je často koušou a tak je třeba je měnit častěji než u dospělých.

Kartáček by měl být menší, aby se vešel do dětských úst, měkký, s rovnými štětinami. Zezačátku je vhodné se informovat a poté se řídit doporučením výrobce dle věku (0-3, 3+). Na ceně nezáleží, stejnou službu udělají i levnější kartáčky, pokud splňují zmiňovaná kritéria. Bonusem a motivací pro děti mohou být různé barevné a obrázkové varianty 🙂 Avšak kvalita je určující.

Pro čištění u dětí stačí kartáček? Kdy se přidávají další pomůcky – mezizubní kartáčky, dentální nit? A co fluoridové tablety, které si pamatuji jako dítě? Jak je to s příjmem fluoridu dnes?

Pro menší děti stačí pouze zubní kartáček, prostředky mezizubní hygieny se přidávají až kolem 12. roku, pokud lékař neurčí jinak.
Dnes už se fluoridové tablety nedávají, ani pitná voda není fluoridovaná, fluoridu přijímáme totiž dostatek. Fluor je součástí zubních past. Máme fluoridovanou sůl a minerální vody.

Je důležitý výběr pasty u dětí? Na co si dát pozor?

Nejdříve čistíme dítěti zuby pouze kartáčkem a teprve ve chvíli, kdy umí dítě pastu vyplivnout(cca ve 3 letech), přidáme zubní pastu. Děti by pastu polykat neměly. Co se výběru zubní pasty týká, vybírejte ty s označením pro děti.

Jak ovlivňuje kojení a pití z lahve dětský chrup?

Kojení je pro děti samozřejmě nejpřirozenější, ale maminky by měly myslet na to, že i po kojení je vhodné dětem setřít dásně navlčeným hadříkem nebo gázou.  Dlouhodobé pití z lahve se savičkou nebo dudlík může zoubky deformovat. Od 1 roku bych učila dítě pít z hrnečku. Rozhodně nedoporučuji pití slazených nápojů z lahve, ani v noci.

Co všechno má vliv na kazivost zubů u dětí?

Především cukry v potravě a to, jak často jsou podávány. Upozornila bych na všechna ta sladká pitíčka, která sice vypadají dle obalu lákavě, ale  škodí nejvíce. V další řadě zubní plak a kámen, který vzniká z nedostatečné zubní hygieny.

Do kolika let je třeba dětem dočišťovat zuby?

Možná to někoho překvapí, ale rodiče by měli svým dětem zoubky dočišťovat  až do 12 let věku. Pokud si již větší děti chtějí čistit zuby samy, je vhodné používat například barvicí tablety, které obarví plak.

Máš nějaké tipy na motivaci k čištění zubů? Někteří rodiče mají problémy s tím dítě motivovat, aby si nechalo zuby vyčistit.

Děti rády napodobují, takže není nic jednoduššího než si čistit zuby spolu. Děti baví to, co baví jejich rodiče, učí se nápodobou, s rodiči se identifikují. Pokud rodiče dětem ukáží, že čištění zubů je zábava, bude to bavit i děti. Na každé dítě zabírá něco jiného – můžete využít společného hraní na zubaře, recitovat u čištění básničky, zpívat písničky (Zúbky, zúbky),…

Jak dlouho malým dětem čistit zuby?

Přirovnala bych to k otázce: „Jak dlouho myjete talíř po obědě?“ – Dokud není čistý. Takže dokud nejsou čisté.  Pro domácí použití existují i výše zmiňované barvicí tablety. Po vyčištění zoubků dítě vycucá tabletu a místa, která jsou špatně vyčištěna se zabarví, tam je pak nutné zoubky dočistit.

Často vídám reklamy na elektické zubní kartáčky a kolem sebe vidím, že rodiče je svým dětem často pořizují, protože sami elektický kartáček používají. Jaký máš názor na elektické kartáčky pro děti?

Elektrický kartáček je jenom hračka, přimlouvala bych se za klasický manuální. Elektické – sonické kartáčky se obecně doporučují u málo zručných dětí nebo handicapovaných, a to až od tří let.

 

Pokud máte nějaké další dotazy nebo tipy na to, jak motivovat děti při čištění zubů, pište je do komentářů.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *