Hrajeme si/ Máte deset minut? Aneb Albi V kostce! Doprava.

Já vím, že je jednodušší pustit dětem pohádku na televizi, ale musím vám dát tip na hru, která baví i mě i Pantátu, nezabere vám moc času, můžete si ji vzít kamkoliv s sebou a vaše děti ji budou taky rády hrát aneb je čas vám představit Albi v kostce – Doprava.

Tuto hru si vybral na stánkách Albi.cz sám pan Dítě. Abeceda, čísla ani zvířata ho neberou tak, jako dopravní prostředky. Nenechala jsem se zmást označením 4+, podle mě je každé dítě úplně jiné a velká spousta her jde přizpůsobit tak, aby se daly hrát i s dětmi menšími. A máme doma i hry určené pro tříleté, u kterých pan Dítě pravidla respektovat nehodlá. Musím ale říct, že tento výběr byl trefou do černého a mohl by se i zařadit mezi tipy na dárky pro děti.

Četla jsem v jedné knížce, že rodiče by si měli najít každý den alespoň 15 – 30 minut času na své dítě a něco si s ním zahrát. My si v letním období rozhodně nehrajeme každý den, ale snažíme se hry do běžného dne zařazovat. Jednou hrajeme hry, podruhé vylovím sešity s grafomotorickými cvičení, úkoly na rozvoj zraku, večer si čteme, s Pantátou si pan Dítě zpívá a hrají spolu na kytaru. A taky se snažíme ho zapojit do domácích prací. Nemá zatím vyloženě svoje povinnosti, pomáhá tak nějak se vším, hlavně s prací na zahradě, s ochutnáváním těsta při pečení a velmi rád háže své špinavé oblečení do koše na prádlo.

Hry od Albi – V Kostce bych zařadila především mezi hry trénující paměť a pozornost. Možná jste jako mladší hráli hry, kdy na stole bylo několik předmětů, vy jste se podívali, dospělí předměty zakryli a vy jste buď museli vyjmenovat všechny předměty nebo po opětovném odkrytí hádat, který předmět zmizel. Další z možností tréninku paměti jsou básničky, říkanky nebo předávání vzkazů – to mě poslední dobou baví nejvíce. “Hugo, popros tatínka, jestli by mi přinesl tu bábovku. Mám obrovský hlad” “Táto, máma má obrovský hlad. Honem.”

Co se mi u her od Albi líbí, jsou jejich obaly – odolné, přenosné, znovu použitelné. Hry v kostce jsou pro nejmenší doporučeny od 4 let (možno už od tří let) a pro starší od 6 nebo od 8 let.Na výběr her v kostce se můžete podívat na stránkách Albi.cz.

Ale ke zmiňované dopravě. Tyto hry se zavírají na magnet, uvnitř najdete 55 pevných karet. Obrázky jsou krásně zpracované. Na jedné straně je obrázek dopravního prostředku (od koně, slona, velblouda, psí spřežení přes koloběžku, kolo, motorku, skútr až po buldozer, kluzák, lanovku či tramvaj) a na druhé straně šest otázek, které se vážou k danému obrázku. V krabičce je jsou také přesýpací hodiny a kostka.

Hra spočívá v tom, že si vezmete z krabičky kartu, díváte se na ni deset sekund (než se přesypou hodiny) a poté ji odevzdáte spoluhráči (který umí číst), hodíte kostkou a podle toho, jaké vám padne číslo, vám spoluhráč přečte otázku. My s Hugem ji hrajeme tak, že já se dívám na obrázek jen deset sekund, ale Hugo se na svůj obrázek dívá sekund dvacet, tudíž otáčím hodiny dvakrát. Obrázky jsou totiž hodně barevné a je na nich spousta věcí. Některé dopravní prostředky jsou pro něj novinkou – například gondola. To si nejdříve vysvětlíme co to je, přečteme si slovíčka, která jsou u obrázku – u všech obrázků jsou slovíčka tři. U gondoly – gondoliér, veslo, kanál. U kočáru – oční klapky, opratě, sklápěcí střecha. A až poté s zaměříme na zapamatování věcí. U některých karet musím Huga vést já a povídám mu, ptám se ho –  spočítej si ty stromy, podívej se jakou mají barvu auta, kolik v nich sedí lidí, co mají na sobě, letí tam nějaký pták, je nahoře nebo dole? Prvních pár her jsme hráli tímto způsobem a teď už víceméně zvládá zaměřit se na podstatné věci.

Když jsem psala, že hru mohu doporučit od tří let, je to samozřejmě individuální. Otázky v kvízu jsou zaměřeny na barvy, počet i umístění. Přední nebo zadní pneumatiky, je pták pod nebo za. Některé otázky u Huga přeskakuji – třeba jakou barvu má kabina číslo dvě, protože čísla ještě nepřečte. Pozice a umistění ještě pilujeme, ale barvy a slovíčka a základní počty ovládá. Vítězem ve hře je ten, kdo za deset minut posbírá nejvíce karet, avšak my prostě jen hrajeme a na konci spočítáme, vítěze neurčujeme.

Hrou lze rozvíjet paměť, postřeh, rychlost, rozvíjí se s ní slovní zásoba, orientace v prostoru. Hru můžete využít i k samotnému povídání, popisu obrázků, což rozvíjí myšlení, můžete vymýšlet krátké příběhy, učit se o emocích, rozvíjíte tím kromě myšlení i řeč.

A jak jsem slíbila v nadpisu, o jednu stejnou hru – Hry v kostce! Doprava si můžete zahrát i vy. Stačí mi do komentářů napsat, jaké hry hrajete nejraději s dětmi vy. Pokud se zapojíte do hry i na mém Instagramu, budete v soutěži zařazeni dvakrát. Vítěze vyhlásím 18. 6.2018 na Facebooku a Instagramu.

 

Další články

11 komentářů

  1. Se synem toho ještě mnoho nehrajeme, ale o tohle si ráda zasoutěžím 🙂 Zatím s ním hraju takové přiřazovací hry jako “Co začíná písmenem … ” a tak, jsou mu teprve dva 🙂

  2. hezký den,já nejraději hraji s dětmi hry, které jim pomáhají objevovat svět – zkoušet si, co jednotlivé materiály udělají na papíře, hry na “něco”, pamětní hry a hry na pozornost – třeba Najdi Valda. Tahle mě zaujala, moc se mi líbí její princip 🙂 cervenkova.barbora@seznam.cz

  3. můj syn se nejvíc zajíma o auta traktory, bagry, motorky, nejraději trávíme čas venku na houpačce, nebo kdekoliv u zmiňovaných aut…a mezi detma hlavně staršíma než my…(2roky máme) ale rádi skládáme puzzle, čteme knížky,máme magnetickou tabuly s písmenkama… a dřevěné pexeso.Syn rád navečer poslouchá o tom co jsme vlastně za celý den zvládli kde jsme byli s kým…atd….kveta.darmovzalova@seznam.cz

  4. Synovi mu je dva roky, jeho záliby auta, náklaďák, kamion, traktor, kombajn a nejvíc si pohraje s vlackem, miluje knížky, malování. Rád jezdí na.odrazedlo, zkouší jezdit po schodech..což je odvážný po tátovi 😀 i fandí Kulhavyho 😀

  5. Náš syn si chce hrát nejčastěji s autama nebo s vláčkama. Hned jak se vzbudí tak mi nese tatru a musím s ním jezdit po koberci a říkat brrrm brrrm. Žádnou společenskou hru zatím nemáme. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *