BABY – Dětské knižní tipy/ Jaro. Obrázkové příběhy

První věta, kterou jsem si napsala k téhle knížce byla tato: Tahle knížka je opravdu úžasná.

Původně jsem myslela, že tato kniha je klasickou knížkou s příběhy o jaru. Ach, jak já se zmýlila! A jsem za to ráda! V této knížce žádný text nehledejte. Kniha je v podstatě velké leporelo, děti si ji tedy mohou prohlížet i samy, aniž by ji zničily. Známá německá ilustrátorka Susanne Roth Berner v tomto leporelu zobrazuje město a jeho obyvatele v určitém ročním období. My začali tématicky příběhy s názvem Jaro.

rotraut susanne bernerová jaro obrázkové příběhy

Kniha je bohatě ilustrovaná, i přesto je přehledná a vybízí k dalšímu a dalšímu prohlížení. Skvělé je, že na každé straně je sice zobrazena jiná část města, ale zobrazené postavy se v ní opakují a tak pokračuje jejich příběh.

S knihou můžete naložit několika způsoby – popisovat obrázky a postavy, vyprávět nakreslené příběhy nebo si vymýšlet vlastní příběh. Některé situace si totiž můžete vyložit po svém. Tento příběh totiž nikdy nekončí. Většina situací souvisí s jarem – jarní úklid, květiny, zahradničení, nákup květin na trhu, otevření dětského hřiště, práce na stavbě a mnoho dalších. V knize vyzdvihuji i možnost povídat si o handicapu, náboženství či národnostních menšinách. Přeci jen si myslím, že stále ještě patříme mezi dosti xenofobní národ.

rotraut susanne bernerová jaro obrázkové příběhy

Jaro je plné květů, lásky, přátelství a pozitivní energie.

Knihu jsme si moc oblíbili, “čteme” si ji v podstatě každý den už dva týdny a myslím si, že jsme prozkoumali tak deset procent knihy.Jako výhodu vidím, že když si ji dítě prohlíží pokaždé s někým jiným, vždy vznikají nové a nové příběhy a nová vyprávění. Děti taková kniha podněcuje k aktivnímu hledání, rozšiřuje slovní zásobu, rozvíjí fantazii, nutí děti k hledání souvislostí, trénuje i paměť. Starší děti učí formulovat věty či vyprávět příběhy.

 

Určitě chápete, že potřebujeme i další tři knihy – Léto, Podzim, Zima, Noc.

IMG_1315

 

Tuto knihu věnovalo k recenzi internetové knihkupectví Megaknihy.cz.

 

P.S.: Pro zájemce jsem našla na stránkách ilustrátorky i tematické omalovánky.

A vy mi napište – máte tuto knížku doma? A jak se vám líbí? Jaký další díl doporučujete?

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *