IMG_4922

Čteme/ Kosprd a Telecí

Dnes článek o knížce, kterou rozhodně stojí za to mít v knihovně. Příběh ze školky o přátelství mezi dvěma dětmi, co se blbě jmenují. Pokud se rádi smějete, určitě se vám bude kniha líbit.

Nakladatelství Albatros každoročně vyhlašuje literární soutěž pro autory dětské literatury, každý rok na jiné téma. Jednou v výherkyň a autorek, která napsala právě knihu Kosprd a Telecí, je Eva Papoušková.  Brzy vyjde její druhá kniha Cestování s Velrybou. Knihu ilustrovala skvělá Galina Miklínová. Možná znáte její ilustrace aneb Lichožrouty, knihu Vombat Jirka a nesmím zapomenout na animace O Kanafáskovi.

Knížka je relativně tenká, má kolem padesáti stran. Celkově musím pochválit grafiku i ilustrace. Kapitoly jsou krátké, hodí se perfekně před spaním. Náš 3,5letý Hugo asi před půl rokem neměl na knížku náladu, ale nyní do ní dozrál a moc ho bavila. Každý den chtěl číst Kosprda a Telecí a dokázal i vyprávět, co se v dané kapitole událo. Já jsem za tuto knihu ráda, protože dobrovolně chodit  číst i Pantáta, chtěl totiž vědět, jak to s tou vzducholodí dopadne a oba mi druhý den vykládali, co se předchozí večer dočetli.

Příběh je vtipný, nápad originální. Věkově ji Albatros řadí od 5 let, ale já věkovou hranici snižuji na 3,5 roku a horní hranici tipuji na 7 let. Ale to nemění nic na tom, že si v ní najdou to své i starší děti, nebo dospělí.

Příběh chlapce s divným příjmením Kosprd začíná ve školce. Kosprd donedávna pomáhal v dílně tatínkovi stavět vzducholoď, jenomže maminka se bála, aby Kosprd neměl nějaké následky z toho, jak je s tatínkem schovaný v dílně, a tak jej rodiče poslali do školky. Kosprdovi se ale ve školce nelíbí, chce pomáhat tatínkovi, a tak křičí a vzteká se. Když v tom potká svou budoucí kamarádku, která se představí jako Telecí.

“Jak se jmenuješ?” Holčička si povzdychla. “Už je to zase tady…” a dodala: “Telecí.” “Cože?” “Te-le-cí.” Kosprd kývl a řekl: “Zvláštní jméno, to jsem teda ještě neslyšel.” “Jo,” řekla Telecí, “je jako řízek.” Řekla to velmi smutně. Tak smutně, až Kosprd pocítil, že ji musí nějak potěšit. “Nevypadáš na takový jméno.” Telcí se na něj usmála a nějak samozřejmě mu stiskla ruku. “Tak se budeme jmenovat blbě spolu.”

Ve školce i mimo ni zažívají “běžné” dny  plné zážitků- pokusí se vyrobit lektvar proti sardinkové pomazánce, Telecí si půjčí od maminky do školky červené krajkové kalhotky, tatínek Kosprd pozve děti na zkoušku vypuštění vzducholodi s názvem Kosprd 1. Vše je skvělé, dokud se tatínek Kosprda nerozhodne darovat vzducholoď na výstavu. Kosprd s Telecí se rozhodnou utéct ze školky a vzducholoď, s názvem Kosprd 1, si vzít zpět.

Jak to dopadne se vzducholodí i s jejich přátelstvím už budete muset zjistit sami. Já jen povím, že mě, se celý příběh, nejen konec, moc líbil.

P.S.: Dnes žádná spolupráce ani barter. Prostě z přesvědčení.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *