ImG obe5972

Čteme si + Soutěž/ Malá bojovnice, Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte (Grada)

Dnes přichází na řadu dvě recenze knih, na které je vždy ideální chvíle. Obě knihy jsou od nakladatelství Grada a já mám každou z nich dvakrát pro vás! Celkem tedy rozdáme 4 knihy!

Malá bojovnice

Nejdříve bych se ráda věnovala menší, útlé knížce s názvem Malá bojovnice (v angličtině ji najdete pod názvem I am a Warrior Goddes). Knihu jsem předtím neznala, ale vybrala jsem si ji dle jejího popisu a nezklamala mě.

I přesto, že s Hugem čteme už dlouhé příběhy a někdy i bez obrázků, rádi sáhneme i po kratších, krásně ilustrovaných knížkách. A Malá bojovnice je jednou z nich. Krásné ilustrace doplňují milé texty. Kniha začíná ránem, kdy se Malá bojovnice probouzí a společně s ní prožijeme krásný den.

Kniha má být o statečnosti malé bojovnice, o tom, jak pečuje o přírodu, jak pomáhá ostatním a váží si jich. Pokud hledáte knihu s textem, tady ji nenajdete. Poselství jsou skryta v pár větách. Možná jako společnost stále předkládáme dětem smyšlené hrdiny s nadpřirozenými schopnostmi, ale zapomínáme na to, že nemusíme být dospělí, abychom něco dokázali a už vůbec nemusíme mít superschopnosti na to, abychom byli laskaví. To je tou největší a nejmocnější zbraní v této knížce.

Věřím tomu, že některým rodičům kniha vyhovovat nebude, ale dá se s ní krásně pracovat. Můžete s dětmi probírat napřiklad proč každý den pozdravit vítr a zemi – povídat si o síle větru, o počasí. O tom, proč potřebujeme i počasí, které zrovna nemáme rádi a najít si na něm něco pěkného. O tom, proč bychom měli mít dostatek pohybu. Na jednom z obrázků sedí dívka v knihovně. Ví vaše děti, co je v knihách ukryto? Co čtení knih přináší?

Kniha textem nepřekypuje, i ilustrace jsou velmi jednoduché, ale myslím si, že se tam dá pracovat s mnoha tématy. I já se při jejím čtení zamýšlela nad vlastnostmi, které jsem s Hugoušem v knize četla – štědrá, laskavá, vděčná, odhodlaná, přátelská. A když nad tím přemýšlím teď, sama se mám ještě co učit.

Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte

Ráda bych vám občas ukázala i knihu, která nebude encyklopedií nebo beletrií pro děti. Z Grady mám už velký wishlist odbornějších knížek týkajících se pedagogiky, ale tahle patří mezi ty, které bych doporučila všem rodičům. Je od profesora Zdeňka Matějčka, známého dětského psychologa, který se zabýval převážně psychickou deprivací dětí. Rozhodně z žádnou jeho knih nešlápnete, co se kvality týká, vedle. V této knize profesor Matějček čerpal z mnoha let vlastních zkušeností i z knih svých kolegů a kolegyň.

Kniha provází rodiče výchovou dětí od jejich narození až do šesti let věku. V podstatě ještě dříve. Dozvíte se, co všechno ovlivňuje to, jaké vaše dítě bude. Jednotlivá období (půl roku, do roka, batole, druhý rok, třetírok, předškolní věk) jsou popsána skrze normy vývoje – jak tělesné, tak intelektuální. U každé kapitoly je nějaké krátké ponaučení, co byste si měli z přečtení odnést.

Kniha se věnuje velmi stručně všem důležitým mezníkům. Najdete zde i téma komunikace, co dítě v jakém roce umí a zvládá, ale také jsou zde pěkně popsána témata týkající se například otců, babiček, nočníku, úzkostí, rozmazlenosti, dozvíte se, proč je období vzdoru pro dítě důležité a spoustu dalších. Rozhodně je to zajímavá knížka která směřuje k poznání vlastního dítěte a jeho pochopení. S klidným svědomím ji mohu doporučit do knihovny každého uvědomělého rodiče.

A díky spolupráci s nakladatelstvím Grada mám od každého titulu dvě knihy pro vás – tedy celkem 4 knihy. A co pro to, abyste knihu získali, musíte udělat?

  • Soutěž je pro mé čtenáře – odebírejte tedy novinky e-mailem nebo mě sledujte na Instagramu (komentářem zde i na IG pod fotkou s knihami počítám vaši účast 2x)
  • Napište mi do komentáře, jakou knihu byste si vybrali – Malá bojovnice nebo Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte. Kdo chce, může přidat i informaci o tom, zda čtete i knihy o výchově a o rodičovství, případně jakou knihu byste doporučili vy mně.
  • Nezapomeňte při vyplňování formuláře zanechat e-mail

Soutěž ukončena”

___________________________________________________

A teď už k vyhlášení. Gratuluji výhercům ke knihám, ale také děkuji všem za účast v soutěži. Výherce vylosoval tentokrát Pantáta, žádný random generátor a já si dala tu práci s přípravou lístečků.

Výherci knihy Malá bojovnice

IG – mobikerto

IG – nikol 7819

Výherci knihy Prvních 6 let ve vývoji dítěte

IG – cecerle

Blog – Marta H.

6 Responses

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *