Dnes bych Vám ráda představila neobyčejnou knížku s názvem Srdíčkové básničky. V minulém roce mě kontaktovala sama autorka, Dagmar Šimková, maminka dvou dětí s poruchou autistického spektra, jestli bych měla zájem podívat se na knížku, kterou sama napsala a ilustrovala. Právě na takové věci by můj blog i nadále rád poukazoval, takže jsem neváhala ani chvíli.
K napsání knihy autorku vedla osobní zkušenost – její dcera má ráda básničky, ale musí dávat smysl. A tak sama začala vymýšlet jednoduché a logické básničky, ke kterým následně vytvořila veškeré ilustrace. Vše se naučila doma, většinou po nocích.
Abych se posunula k samotné knížce. Dorazí vám domů opravdu silnější knížka v kroužkové vazbě. Díky kroužkové vazbě se dětem knížka nezavírá, tloušťka celkové knihy je dána umístěním více než 200 suchých zipů. V knížce najdete 17 interaktivních básniček, které jsou jednoduché, ale dávají dětem smysl a jsou snadno zapamatovatelné. Na levé straně je vždy hlavní obrázek, ve kterém je skryto srdíčko a děti jej mohou hledat. Pod ním jsou umístěny čtyři zalaminované obrázky, které dítě upevňuje na druhou stranu.
Druhá strana obsahuje básničku napsanou velkými tiskacími písmeny, což podporuje výuku čtení pomocí genetické metody. Už jen samotným odlepováním a nalepováním obrázků dítě procvičuje jemnou motoriku. Oficiálně je knížka určená pro děti od tří let, ale pokud si ji budete prohlížet s nimi pod dozorem, klidně byste si ji mohli prohlížet už kolem druhého roku, ale četli jsme ji s Hugem a bavila i jeho, a to oslavil nedávno páté narozeniny. Knížka se řídí principy strukturovaného učení, je tedy doporučována i pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami.
Menším dětem by mohly dělat potíže některé podobné ilustrace – na obrázcích je stejný obrázek, jen u jednoho je například šipka. Menším dětem poradíte, případně ukážete, co na dané místo patří, větší děti pouze navedete pomocí pár slov.
Celá knížka vznikla v České republice – včetně tisku a vazby. Obrázky jsou ručně připevňovány. Na začátku knihy najdete prostor pro možné věnování. Celkově se těším na další prohlížení knížky, i jak ji vyzkouším na ostatních dětech. Více si o knížce Srdíčkové básničky a autorce můžete přečíst zde. Na stránkách navíc už najdete i možnost stáhnout si pár pracovních listů a k zakoupení jsou i dva pracovní e-booky.
Já moc děkuji za možnost nahlédnout do knihy a doufám, že si své čtenáře najde.