recenze knihy nelinka a strom zazraku

Čteme si/ o Nelince

Nechybí vám ještě nějaká knížka v dětské knihovně, tak jako mně? Jeden tip bych pro vás měla…Tentokrát jsme četli a poslouchali dobrodružství o Nelince.

Často si pochválím knížku, kterou jsem si (Hugovi) sama vybrala. Tak jistěže. Jenomže tentokrát mi nabídla zaslání knížky samotná autorka Kristýna Hummelová. O knize jsem předtím neslyšela, tak jsem byla trošku skeptická. Již jednou se mi taková recenze vymstila. Ale dnes můžu s radostí přiznat, že v tomto případě je to jinak.

Ano, je růžová (u nás většinou problém) a hlavní hrdinkou je holčička Nelinka (to jsem se taky bála, že Hugouš bude něco namítat). Naštěstí je ještě otevřený diskuzi o genderových stereotypech, takže jsme měli vyhráno.

Nelinka a strom zázraků

Knížku jsem donesla a nevím jestli to bylo aktuální dobrou náladou, ale většinou při představení nové knížky nebývá moc nadšený. Tady tomu bylo jinak. Jásal hned když jsem mu ji ukázala. První překvapení – obal je z druhé strany omalovánka. Druhé – je tam pexeso. Třetí – ke knize jsou postavičky k vystřižení. Hugo mě prosil, abych postavičky okamžitě vystřihla a mohl si s nimi hrát. Mám pocit, že byl okamžitě vtažen do děje.

Autorce musím smeknout klobouk dolů, protože Huga často pohádky začínají zajímat až od půlky, poslouchá, ale neužívá si je. Tady to bylo jinak. Kniha je psána takovým jazykem, jsou volena taková slova, která Huga zaujaly a on si s vystřiženými postavičkami během čtení hrál.

Je důležité zmínit, že je tato kniha je knihou létací. Nelinka si nejvíc ze všeho přeje umět létat. Jednoho dne, u babičky a dědy objeví se svým plyšovým kamarádem Zajdou v lese strom zázraků, kterým se dostane do kouzelné země zvané Kouzelnálie. Jsou tam hodné víly, skřítci a taky zlí trhlouni. Nejen víly tam mohou létat. Jak už to tak v pohádkách bývá, Kouzelnálie potřebuje zachránit. A tak se Nelinka, se Zajdou vydávají na výpravu. Tentokrát pro posvátnou knihu do čokoládových hor.

Příběh mi přijde moc milý. Jediné, co mě mrzí, že bude zapotřebí všechny díly, abychom věděli, jak to s nimi nakonec dopadne 🙂 V současné době jsou na trhu dva díly – první a  druhý díl v knižní podobě, a dva na CD ve formátu MP3. Doufám, že se dalších dílů brzy dočkáme. V současné době máte do 15. 12. možnost objednat knihu i s CD s poštovným zdarma. Na všechny knížky i s ukázkami se můžete podívat na stránkách o Nelince.

Ilustrace se mi líbí, baví mě. Příběhy nejsou nejkratší, takže záleží jak dlouhé příběhy čtete, my jsme zvládali celou kapitolu i před spaním. A pokud máte doma už čtenáře, zkuste knížku i pro ně. Já osobně bych jej doporučila pro děti kolem 5 let právě proto, že je příběh velmi pozvolný, nenásilný a plný fantazie. Hugoušovi se trefila do rozpoložení úplně přesně.

Nelinka a jezero nádherných ploutví

Druhý díl jsme dostali na CD – Nelinka a jezero nádherných ploutví (v MP3). U nás mají audiopohádky úspěch. Hugo má tuto pohádku moc rád a pravidelně ji chce pouštět, podezřívám ho, že je to kvůli hudebnímu doprovodu. Chodí mi hlásit, co se zrovna stalo, takže potvrzuji i kvalitu namluvení audioknihy. Hlas (a zpěv) propůjčili Tereza Bebarová a Radek Pokorný. CD je doplněno písničkami, které si pan Dítě už zná a rád je zpívá. V tomto díle může Nelinka dýchat pod vodou a potká se třeba s nejbarevnější housenkou na světě. Víc už ale neprozradím, protože byste si tyto knihy měli přečíst, poslechnout s dětmi.

 

S klidným a čistým svědomím už jsem knížku doporučila mamince jedné holčičky a zaujala mě víc, než leckterý hit doporučovaný všemi influencery.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *