Většinou v obchodech bojuji s tím, že máme doma již spoustu her, pexes a hraček. U těch, které ale nějakým způsobem rozvíjejí dítě, vždy dlouho váhám. Chytré pexeso od Albi mě zaujalo ihned na první pohled a rozhodla jsem se ho vzít.
Bála jsem se, že Hugouše nebude chytré pexeso bavit, obecně ho totiž donedávna žádné pexeso nepřesvědčilo, aby s námi hrál. Popravdě to vždy s námi zkusil, ale měl velký problém zapamatovat si dvojice, a tak ho to nebavilo. Začali jsme pouze s několika dvojicemi a dnes poprvé se nám podařilo zahrát si tohle pexeso, které má dvacet párů karet.
Hry od Albi, konkrétně i vzdělávací Kvído edice mám opravdu ráda. Toto pexeso týkající se povolání je určeno pro děti od čtyř let. Určitě se dá pořídit i dříve. Jedna z dvojic v tomto pexesu je osoba, která vykonává určité povolání – švadlena, elektrikář, hasič, kuchař, zahradnice, lékařka,…) a druhá kartička ve dvojici odpovídá věcem, které jsou spojené s výkonem povolání (šicí stroj, elektrická zásuvka, hasičský vůz, skleník,…). Kartičky jsou dost velké a pevné, takže doufám, že dlouho vydrží. K obrázkům mám jen jedinou osobní poznámku – policejní auto je na této kartičce zelené s hvězdou a na české ilustrace se mi tedy úplně nehodí. Navíc malé děti mají smysl pro detail a věřte tomu, že se budou ptát, proč toto auto je zelené, když u nás jezdí jiná policejní auta. Samozřejmě mají i svoji fantazii, takže si kartičky spojí díky majáku, ale musela jsem to napsat.
Aby byl tento článek ale užitečný i pro vás, tak mám pár tipů, jak kartičky můžete využít i jinak, než jen jako pexeso. Vzniká tak multifunkční krabička se spoustou možností pro rozvoj a pro zábavu:
-
Slovní zásoba
Hra pro dva. Posadíte se s dítětem naproti sobě například knihou si oddělíte svá místa tak, aby nebylo vidět, jaké budete mít karty. Rozdělíte karty na dvojice a dále na osoby a předměty a každý si vezme určitý počet karet (přesný počet bude na vás, pro začátek si každý hráč vezme například šest karet) a vyskládá si je tak, aby je druhý hráč neviděl. Jeden bude mít například raketu, školní tabuli, kominíka, malíře a lékařské vybavení, druhý z dvojice druhou část páru – kosmonauta, paní učitelku, komín, malířskou paletu a paní doktorku). Poté dítě musí popisem obrázku požádat o druhou kartu ze dvojice. Například: „Mám černou tabuli s houbou, jsou na ní čísla, takže patří do školy“. „Mám muže, který prý nosí štěstí, bývá špinavý od sazí…“.
-
Hádání osob
Potřebujeme pouze kartičky s osobami. Karty vyskládáme a jeden hráč si bude myslet osobu z obrázku. Další hráči hádají – „Má osoba čepici? Má něco v ruce? Má brýle, knír? Je to žena? Hráč, který na osobu myslí, odpovídá pouze ano či ne. Hráči nesmí hádat moc brzy, protože pokud první hráč odpoví ne – kartu již si ten, kdo hádal, nesmí vzít. Kdo uhádne, kartu si ponechá.
-
Povolání
Pro tuto hru můžete mít vyložené karty s osobami. Jeden z hráčů bude popisovat povolání, druhý hráč hádá: „Myslím si povolání, pro které je zapotřebí nosit helmu, protože se ta osoba často vyskytuje na místech, kde by se mohl zranit. Potřebuje ke své práci někdy i písek a maltu…“. Rozšiřujte tak slovní zásobu, nechejte děti přemýšlet o tom, co daná povolání ke své profesi ještě potřebují…
-
Slabiky
Většina kartiček má jeden hlavní předmět a lze je snadno vyslabikovat. Pokud je na kartičce předmětů více – popište předměty a nechejte dítě rozhodnout se pro jeden, který dítě rozloží na slabiky. Nejlepším začátkem je vytleskávání a následné počitání na prstech. Děti také mohou kartičky řadit k příslušnému počtu – mohou to být kartičky s čísly, tečkami, lego kostky…
-
Pantomima
Kdo by neznal pantomimu. Pokud je vás více, je o zábavu postaráno. Můžete si losovat kartičky s povoláním a pokusit se je předvést.
Doufám, že tipy využijete pro hry s dětmi, případně je můžete aplikovat i při jiné hře, modifikovat u jiného pexesa…
Krásný prázdninový den!