žifulíci recenze blog bambook grada

Čteme si/ Žifulíci + soutěž o knihu

Dnes se podíváme zblízka na jednu z novinek od nakladatelství Grada – konkrétně od značky Bambook. Žifulíci aneb trpaslíci z Hrádečku je krásná pohádková kniha, která vyšla 26. 9. 2019 a my vám přinášíme recenzi této knihy.Musím se přiznat, že mi od Grady chodí každý týden informace o novinkách a já se na ně snažím poctivě dívat. Když přišel e-mail o Žifulících, nenadchla mě ani ilustracemi, ani názvem, ale anotací:

Milí rošťáci a milé uličnice, vážení rodičové, přivítejte se s Žifulíky! Jsou malí právě tak akorát, aby mohli býti trpaslíky. Jsou trochu zlobiví. Jsou roztomilí. A je s nimi zábava! Děti, víte, jak si může malinkatý trpaslík koupit o něco větší autobus v ještě větším hračkářství? Proč není skákání jako skákání? Proč nemůže být všechno hned bez čekání? Proč vůbec vypínat televizi, když nás pohádky v ní tak strašně moc baví? Proč existují slova, která se neříkají? K čemu může být dobrý návod na oblékání? Bydlí pod postelí skutečně bubáci? Věřte nevěřte (ale radši věřte), že nejen na tyto otázky vám odpoví svými veselými příběhy neposední trpaslíci Žifulíci.

 

žifulíci recenze blog bambook grada

Asi víte, že já mám ráda knihy, které dětem něco dají. Tahle je skvělá. Má reálný základ ve skutečných postavách – v knize se dočtete o mámě Kačce, tátovi, o dědečkovi, a o dvou klucích – Bartoloměji a Jeronýmovi. Odehrává se i na skutečných místech – Žifulíci jsou totiž trpaslíci z Hrádečku. Když jsou děti malé, trpaslíky mohou vidět, ale jak vyrostou, tak jim na chvíli zmizí. Až do té doby, dokud se jim nenarodí vlastní děti.

Kniha začíná tím, jak táta (pozn. táta Kačky) Andrej potkal po letech v lese Žifulíky a jak tehdy ještě malou Kačku nalákali do lesa na borůvkový koláč. Už u prvního příběhu jsme se smáli – táta Andrej totiž sedne na pařez a zboří Žifulíkům jejich domeček. Začne ho opravovat a Žifulíci mu nadšeně začnou nosit šišky, klacky a mech, jeden z nich to zkouší s králičími bobky. Žifulíků je v tomto lese šest – Jahoda Lahoda, Hubka Pupka, Kamínek Ramínek, Mecháček Pecháček a další…každý z nich má na starosti něco jiného. Jeden se stará o zvěř v lese, druhý o všechnu vodu,… Víc už prozrazovat nebudu, abyste z příběhu něco měli i vy.

žifulíci recenze knihy blog bambook grada

Ilustrace jsou od samotné autorky. Pro menší děti jsou některé trošku abstraktní, ale nevadí mi. Kniha je díky nim prostě rodinná. A tak to má být.

Jako rodič mám problém u některých knih s tím, že když před spaním čtu dlouhý příběh, snažím se vynechávat nějaké nedůležité odstavce. Přesně proto, abych pak zjistila, že nám vypadl kontext a přiběh teď nedává smysl. V této knize můžete číst buď jen černý text nebo si jej prodloužit čtením i šedého textu, což je skvělé. Zkoušela jsem obojí a raději čtu celý text, docela mě to baví v prodloužené verzi.

recenze knihy žifulíci

V příbězích jsou zakomponovaná témata, která řeší asi každý rodič – samostatnost při oblékání, nedočkavost, koukání na pohádky a mnoho dalších. Díky dopňujícím otázkám na konci rodiče mohou ověřovat porozumění příběhu a dále rozvíjet téma, konverzaci…Na konci knihy je kapitola věnovaná galerii Žifulíků, které nakreslily a pojmenovaly samy děti.

Hugo u některých nových knih či pohádek protestuje – nechce je číst, chce místo toho jinou…ale tuto má oblíbenou hned od prvního příběhu, snad i proto, že v lese často stavíme domečky pro skřítky…

_________________________________________________________________

SOUTĚŽ UKONČENA

A jelikož si myslíme, že by byla škoda, kdybyste o této knížce nevěděli, Grada/Bambook nám darovali jednu knížku i pro čtenáře. Napište mi do komentářů, jestli i vy někdy zkracujete pohádky přeskakováním “nedůležitých” pasáží, zda si toho děti všimnou a můžete třeba i připojit, jak by vaše děti pojmenovaly svého Žifulíka spolu s kontaktem na vás.

Soutěžit můžete zde na blogu, na Facebooku (v komentářích pod soutěžním příspěvkem) i na Instagramu (také pod soutěžním příspěvkem), příspěvky se sčítají, tudíž můžete mít větší šanci na výhru.

Jen pozor – ZAPOČÍTÁVÁ SE JEN JEDNA IP ADRESA.

Soutěž ukončím v pondělí 28. 10. 2019.

_________________

Sečetla jsem všechny vaše komentáře na blogu, Instagramu a Facebooku a generátor náhodných čísel vylosoval číslo 8, za kterým se skrývá Katka, která komentovala článek na blogu. Gratuluji a vy se můžete před Vánoci těšit ještě na jednu soutěž.

3 Responses

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *