První seznámení
Kdy můžeme začít s učením barev u dětí? Děti můžete začít seznamovat s barvami kolem 2 let. V některých knihách je uvedena schopnost rozpoznávat barvy u dětí mezi 24. – 28. měsícem. Ve stejném období děti začínají všímat rozdílů ve velikosti, tvaru a materiálech. Tím je vhodné u dětí začít – tříděním předmětů – přiřazováním obrázků, zvířat, tvarů,…o tom snad brzy článek (týká se již věku od 18 měsíc).
Až se děti naučí hledat podobnosti a rozdíly na předmětech a obrázcích, jsou schopné stejné či podobné předměty třídit podle druhu (vidličky, nože, trička, boty,…). Tato schopnost je důležitá i pro rozvoj řeči, jelikož uvědomění si těchto vlastností pomáhá rozvíjet slovní zásobu, konkrétně lexikálně-sémantickou rovinu řeči. Ta se zabývá rozvojem slovní zásoby, významy slov,…
Prosím jen vězte, že každé dítě je jiné. Některé děti třídí barvy ihned, ale některé potřebují svůj čas. Do věku 3 let by však měly být schopné vyjmenovat alespoň základní barvy.
Jaké barvy vybrat?
Pokud chcete děti seznámit s barvami, máte dvě možnosti, které jsou nejoptimálnější.
Jen jednu barvu
Tou první je každý týden (či jiné období) se zaměřit pouze na jednu barvu. Připravit tematické poličky, hračky, pojmenovávat danou barvu, vyhledávat příležitosti. Vytáhnout modrá autíčka, kostky, modré pastelky, barvy, ukázat dětem modré obrázky, vybrat si modré oblečení, připravit modré jídlo nebo obarvit rýži na modro a hrát si s ní,…A komentovat vše s touto barvou.
Začít dvěma barvami
Druhou možností, která se doporučuje, je začít se dvěma barvami. Ideální je červená a žlutá. Až později se přidává modrá a zelená. Nejčastěji začínáme tím, že dospělý pojmenovává, dítě třídí a přiřazuje. Teprve ve chvíli, kdy dítě zvládá jednotlivé barvy přiřazovat, dokáže vybrat podle instrukcí správnou věc (přines modré autíčko), až poté můžeme chtít po dítěti, aby barvy pojmenovalo. Dejte tomu čas, nedaří se vše hned.
Aktivity na učení a rozpoznání barev
- Stavění věže z kostek jen jedné barvy
- Třídění předmětů podle barvy na barevné papíry (pokud máte aktivnější dítě, papíry rozmístěte různě v prostoru)
- Vhazování či vkládání barevných víček od PET lahví do stejně barevných nádob
- Vhazování předmětů do barevných misek, kelímků (plastové dózy, kalíšky, háčkované košíky,….)
- Kreslení a výtvarné aktivity s určitou barvou (např. Djeco barvy v tubě a Dot marker omalovánky z Pinterestu)
- Prohlížení si obrázků určité barvy
- Barevné kuličky (pom-pom) třídíme např. do krabičky od vajec, jejíž dno pomalujeme různými barvami
Knihy na učení barev
- Eric Carle – Kam to koukáš medvěde?
- Hervé Tullet – Barvy
- Svojtka – Moje první kniha barev
Aktivity, hry, hračky a pomůcky
- Djeco Loto – barvy
- Laminované aktivity – třízení barev
- Pomůcka na míchání barev od Learning Resources
- Plan Toys – Třídící kalíšky
- Plan Toys – Včelí úly
Přiřazování barev zvládá, co dál?
Poté, co dítě zvládá přiřazovat alespoň základní barvy (červená, žlutá, modrá, zelená) bez chyb, můžeme po dítěti chtít, aby věc vybralo a pojmenovalo.
- Podáš mi červené auto? Ano! A červenou botu? A červenou jahodu?
- Jaké je auto? Červené.
- Jaká je bota? Červená.
- Jaká je jahoda? Taky červená. Správně.
Chce to svůj čas
Děti často projeví o barvy zájem samy. Podle Montessori mají děti určitá senzitivní období, kdy o určité oblasti projeví zájem samy. Dle mě není na škodu dětem pomoci komentováním či hraním her tak, aby nepoznaly, že se něco učí nebo že po nich něco chcete. Nejlepším návodem je, často barvy komentovat. I když neopakují, poslouchají vás a vnímají vás. Některé podobné barvy se dětem mohou plést dlouho. Pokud máte podezření na poruchy barvocitu u dítěte, svěřte se pediatrovi, který to může lehce ověřit. Určitě si pamatujete, jak jste u pediatra četli ve změti puntíků čísla 🙂