Výlety/ Jeseníky – Zlatorudné mlýny

Dnes vám přináším tip na výlet s dětmi v Jeseníkách – Zlatorudné mlýny u Zlatých Hor. Nám se tam tak líbilo, že jsme na pravidelnou výcházku vyrazili letos v létě čtyřikrát.

Odkud se vydat

Zlatorudné mlýny jsou kousek od Zlatých Hor a všude kolem vede spousta turistických tras. Lze také zaparkovat na nedalekém parkovišti a kousek ke skanzenu dojít pěšky. Pokud se vydáte pěšky z parkoviště, doporučuji 2km naučnou stezku s názvem „Údolí ztracených štol“, kde uvidíte například optický klam „místo, kde teče voda do kopce“.

My jsme vycházeli z místa Hadí louky ve Zlatých Horách a šli po žluté. Stezka vede částečně lesem, ale intenzivně se tam kvůli kůrovci pracuje na kácení, část cesty byla dobrodružnou stezkou jak přebrodit kaluže a přelézt kmeny a větve a přitom se nezranit.  S 3letým dítětem jsme ji zvládli čtyřikrát, takže si nemyslím, že by nebyla vhodná pro malé děti a také věřím tomu, že stav je vzhledem k pracím v lesích dočasný.

Poprvé jsme šli 2,5km trasu s Hugem dvě hodiny. Hugo měl klacek, který používal jako čagan, sekačku, rybářský prut, oral s ním pole…Nestihli jsme se tedy ani nasvačit a posadit a utíkali jsme zpět na oběd. Problém byl, že Hugo v 11 hodin přestal chodit úplně. Bolely ho ručičky a nožičky a byl unavený. A mrčel tak vytrvale, že jsem sešla z cesty. Ze žluté jsem byla rázem na červené. Začínala jsem být nervózní. Za 15 minut oběd. Zapnula jsem navigaci na telefonu a zjistila, že cesta nám bude dle navigace trvat 15 minut. S Hugovým tempem je to tak 45. Schovala jsem telefon, vyrvala jsem řvoucímu dítěti kilový klacek z ruhy a těch 16kg jsem nesla tak dlouho, jak to šlo. Vepředu dítě s batůžkem, já batoh a foťák. Prozradím vám, že oběd jsme stihli, ale měla jsem problém se najíst. V dalších třech případech jsme šli už s Pantátou a poslední výlet tam nám zabral jen hodinu. Trénink dělá mistry.

Zlatorudné mlýny, Zlatokopecký skanzen

Středověká replika zlatokopeckého skanzenu na řece Olešnici u Zlatých hor zahrnuje Zlatorudné mlýny, Tavící pec a hornickou osadu se dvěma strážními věžemi.

Vodou poháněné mlýny postavené podle replik ze 14. století ukazují, kde byly těženy zlatonosné sedimenty. Na pokladně si můžete koupit vstupenky do všech částí a absolvovat nedlouhou (30min.) prohlídku (Pozor, v případě vstupenky je třeba čekat na to, až bude skupina alespoň 5 osob).

Naproti mlýnům je funkční tavící pec. Venku je umístěná tavírna a uvnitř měchy z kůže a dřeva. Zde se ruda tavila, aby se oddělily anorganické látky od zlata.

V hornické osadě najdete repliky hornického srubu se zvoničkou, kde také provází průvodce. Na obou koncích osady jsou strážní věže.  Každoročně zde probíhají závody v rýžování zlata. To si můžete vyzkoušet i vy sami.

O všechny je zde postaráno, v jednom ze srubů najdete kromě lístků i malou prodejnu s občerstvením a kousek od něj menší dětské hřiště.

Pokud budete někdy poblíž, rozhodně doporučuji se tam vypravit tak, abyste měli na prohlídku dostatek času. Já doufám, že se tam jednou vrátíme.

 

Další články

2 komentáře

  1. Jeseníky jsou krásné i v zimě, jezdíme tam pravidelně, pořád je co objevovat. Pokud tam někdy zavítáte na lyžovačku, určitě můžu doporučit Kopřivnou, je to dobrý resort, pokud se jede i s dětmi. Bylo to takříkajít kids friendly místo 🙂 Akorát letos tam nepojedem, nová práce, žádná dovolená :-/

    1. Dekuji za tip. Naprosto souhlasim, já jsem kousek odtamtud a v zimě jsme byli lyzovat prave v Male Moravce – ski areal Mysak tam ma i detsky koutek. Oznacila jsem na mapce par tipu kam v Jesenikach, zkusim ji pak do jednoho z clanku pridat 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *