Úklid: Díl I. – kosmetika

trideni kosmetiky, kosmetika

Dnes o tom, jak méně je více a že jsem začala s úklidem, konkrétně s kosmetikou.

Při naší rekonstrukci, o které tady píšu už dva roky (ano, trvá už hodně dlouho), jsme spoustu věcí zabalili nebo odnesli na jiné místo. Ve chvíli, kdy jsme tyto věci měli vrátit zpět, jsem se začala ptát sama sebe. Proč? A taky jsem tak různě narážela na internetu na doporučení úklidu podle Marie Kondo nebo na příspěvky o minimalismu. Já sice nechci nosit jen jedny boty a mít jen pár triček. Necítím potřebu svůj život směřovat do extrémů, ale základní myšlenka minimalismu je trefná. Opravdu bychom neměli shromažďovat věci, které nepotřebujeme a nevyužíváme. Proč se jimi obklopujeme? A tak začala moje/naše čistka.

trideni kosmetiky, kosmetika

Shromažďovala jsem asi třicet laků na nehty a používám jich při tom jen pár. Také ne všechny rtěnky, které doma mám, mi sedí. Vytáhla jsem všechnu kosmetiku a drogerii a dala jsem ji na jednu velkou hromadu. A začala jsem třídit. Celkem jsem poté tvořila 3 hromádky:

 1. Produkty, které používám pravidelně, denně nebo je opravdu použiji

  Tady není o čem přemýšlet. Buďte nekompromisní, jako jsem byla já a nechejte si jen to, co využijete.

 2. Produkty, na vyhození

  Doufám, že většina z vás to ví. Všechny kosmetické produkty mají svoji dobu minimální trvanlivosti, pokud je doba spotřeby delší než třicet měsíců, najdete na obalu grafický symbol znázorňující kelímek s víčkem a u něj číslo udávané v měsících či letech. Kosmetiku je lepší skladovat spíše ve tmě a při nižší teplotě. Na internetu najdete určitě spoustu článků s touto tématikou.
  Já vyhodila všechny produkty, které změnily barvu nebo konzistenci a nějaké produkty, u kterých jsem si byla jistá, že ležely v šuplíku moc dlouho.

 3. Produkty, které třeba ještě někomu udělají radost

  Jde o laky na nehty, které jsou ještě v pořádku, o rtěnky, které jsem koupila ve spěchu nebo o ještě nerozbalené dárky, které nevyužiji. Nové věci můžete zkusit prodat a poslat dál. Použité můžete nabídnout například rodinným příslušníkům. Samozřejmě vše s rozmyslem – pokud jste produkty opravdu používali a ne jen vyzkoušeli – mohou být zdrojem bakterií. Ale darovaným lakem na nehty třeba ještě někomu radost uděláte.

IMG_1138

Překvapilo mě, kolik kosmetiky doma mám a nepoužívám ji. Jsem ráda, že se mi podařilo objem zredukovat tak o jednu třetinu. Co se drogerie týká, tam jsem byla ráda za zjištění, že využíváme tak nějak vše. A co vy? Jak často si třídíte kosmetiku? Kupujete si zbytečné věci navíc?

Další články

2 komentáře

  1. Děkuji. Určitě to doporučuji, hned je mi lépe. Příští díl bude čistka v šatníku. Té se trošku vyhýbám 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *