Těhotenské focení – část 1/2

Dnešní článek byl pro mě velkou výzvou, jelikož jsem nikde nenašla komplexní informace o těhotenském focení. Sama se o focení zajímám, a proto mě mrzí, že stále více maminek v touze zvěčnit se 2v1  utrácí spoustu peněz za fotografie, které by si „fotograf“ neměl dovolit ani publikovat, natož za tyto fotografie inkasovat peníze. Tento článek je tedy věnován všem maminkám (i dalším foto zákazníkům, protože základní chyby lze vypozorovat ze všech fotek), které nechtějí platit za špatnou kvalitu a nepoznají základní chyby na fotkách. Snad vám tento článek pomůže a bude užitečný…

vodoznak

I já jsem podlehla touze zvěčnit sebe, přítele a našeho prcka v bříšku. Částečně jsem byla ráda, za výsledné fotografie, částečně jsem byla zklamaná. Ve výsledku jsem se však poučila. A také jsem si dala předsevzetí, že se ve focení budu zdokonalovat sama, protože jsem asi moc náročná.

Výběr fotografa

  • Profesionál vs. amatér

Výběr toho kdo vás zvěční, je nejzásadnějším a nejdůležitějším rozhodnutím. Doba je zlá a my se snažíme šetřit. Na tom není nic špatného. Ale z vlastní zkušenosti vím, že i talentovaní amatéři vám mohou poskytnout kvalitnější a levnější fotografie, než profesionálové.

Z amatérů často přímo vyzařuje láska k jejich práci, jsou kreativnější a mají dostatek inspirace. Nebojí se zkoušet nové věci. Nemáte zde však vždy jistotu, že výsledné fotky budou takové, jaké jste si je vysnili. Někdy nemáte jistotu v tom, kolik fotografií nakonec obdržíte. Nadšení amatéři také obvykle nemají k dispozici ateliér. Já jsem zastánce neateliérových fotografií, takže mě by tento fakt neodradil.

Profesionálové vám mohou nabídnout vizáž v ceně, ateliérové focení, které bude probíhat rychleji. Vědí už kde co nastavit a tak fotí rychleji. Setkávám se s profesionály, kteří již mají ověřené pózy a výrazy a tak téměř každá série fotografií vypadá podobně.  Není tomu však ve všech případech. Rozhodovala bych se srdcem a intiucí.

  • Reference

Při výběru fotografa většinou prohlížíme fotografie umístěné na webových stránkách nebo na facebooku. Vezměte ale v potaz to, že fotograf se prezentuje jen několika nejlepšími a vybranými fotkami, za jejichž kvalitou si stojí. Prozkoumejte tedy i recenze na internetu a spokojenost ostatních zákazníků.

Dejte si také pozor na to, že fotografové se mohou specializovat na určitý druh focení. Svatební fotograf může fotit nádherné svatební fotky, ale pokud nemá žádné zkušenosti s těhotenským focením, nemusí být výsledek až tak oslnivý. Každý styl focení obnáší něco jiného.

  • Styl focení

Každý fotograf má, nebo by měl mít svůj nezaměnitelný styl. Jednoduchý příklad – Saudek. Jeho fotografie rozeznáte od jiných. Vybírejte fotografa, který fotí stylem, který je vám osobně nejbližší.

  • Cena

Ano, cena je v poslední době určujícím faktorem, podle kterého se rozhodujeme. Fotograf by měl mít na stránkách informace o focení, popřípadě by vám měl zaslat ceník na vyžádání. U neprofesionálů si můžete domluvit cenu dohodou, ale toho bych se vyvarovala.

  • Tipy: Jak jsem již zmiňovala, někteří nadaní začátečníci či neprofesionálové mohou nabídnout stejně kvalitní fotografie za zlomek ceny či dokoce zadarmo. Vy jim stojíte modelem a oni se mohou s vaším svolením následně prezentovat vašimi fotografiemi. Tomuto typu focení se říká TFCD nebo také TFP. Na facebooku najdete spoustu skupin s nabídkami focení – můžete zde fotografovi, který se chce zdokonalit nabídnout možnost získat do svého portfolia těhotenské fotografie.

 

Komunikace

Zde se řiďte také pocity a dejte na první dojem. Komunikace s fotografem by měla být relativně svižná, měli byste si domluvit termín focení, styl focení, cenu za určitý počet fotografií, možnost vizážistky, účesu. Někteří fotografové zasílají informace o focení v dokumentu, kde se vše dozvíte. Měli byste se také informovat o placení zálohy, vyžadujte smlouvu nebo nějaký doklad. Specifikujte požadavky – chcete fotit venku/v ateliéru? Můžete fotografovi zaslat nějaké fotky pro inspiraci (pinterest, google).

brisko

Focení

Tak a konečně se dostáváme k samotnému focení.

  • Vhodná doba

Focení se doporučuje těhulkám od konce 7.měsíce, nejlépe na začátku 8.měsíce. To je však trošku individuální. Pokud čekáte dvojčátka, budete rodit dříve. I maminkám, kterým hrozí předčasný porod doporučuji focení dříve – pro jistotu. Já měla bříško malinké a na focení jsem šla měsíc před termínem porodu. I tak jsou dvě hodiny focení, změn poloh a převlékání náročné.  Vemte tedy v potaz váš aktuální stav.

  • Oblečení

Pokud je to možné, dojděte na focení bez podprsenky a v co nejvolnějším oblečení, abyste neměla na těle otlaky.

Bříško nejvíce vynikne při glamour focení – vezměte si spodní prádlo (krajkové, černé, bílé, košilku, nebo jen kalhotky). Bříško můžete ukázat také v přiléhavém tílku či tričku nebo v šatech. Zvolte oblečení, ve kterém se budete cítit dobře a pohodlně. Vyhněte se úplně pokud možno potiskům a nápisům. Pokud na focení půjde i váš partner nebo vaše další dítko, zvolte podobné barvy, které se doplňují. Ale! Pokud budete mít stejné barvy – mohou látky zase až moc splývat.

Líčení se na focení doporučuje výraznější. Fotoaparát, v případě ateliérového focení také blesk více pohlcuje barvy a tak není na škodu se nalíčit výrazněji. Pokud se nesvěříte do rukou odborníkům, vezměte si pudr na přepudrování, výrazněji si naličte oči, případně i rty. Drobnější nedostatky lze upravit retušovaním při úpravě fotografie.

 

Mějte upravené obočí, ruce, buďte oholená a pokud trpíte na suchou kůži, dostatečně ji zvláčněte.

Na focení si s sebou (podle domluvy s fotografem) vezměte i doplňky – jak módní – náramky, náušnice, náhrdelníky, tak doplňky k focení – dětské botičky, autíčko apod.

doplnky

  • Průběh

V první řadě se nebojte. Fotografové fotí spoustu lidí. Prostředí a osobnost fotografa by na vás měla působit uklidňujícím dojmem. Můžete mít vlastní nápady, ale fotograf by si vás měl i trošku nasměrovat, pomoci s pózou nebo s výrazem.

V průběhu focení nebo při přestávkách se nebojte říci si o náhledy fotografií. Jsou důležité kvůli zpětné vazbě. Můžete zjistit, že se málo smějete, nebo že máte na fotografiích stejný výraz a můžete s tím pracovat. Je to mnohem lepší, než potom lamentovat nad hotovými fotografiemi, že jste mohli tohle a tamto.

Pokud s vámi nepůjde na focení partner, vezměte si například kamarádku, která vám pomůže setřást nervozitu.

Těhotenské fotografie chcete především proto, aby na nich bylo vidět vaše bříško. Mělo by vám být divné, pokud vás fotograf bude chtít fotit stále zepředu nebo z úhlů, kde bříško nejde vidět. Jde přeci o zachycení momentu očekávání potomka. I já mám jednu fotku, kde nikdo nechápe, proč se držím za břicho. A to jsem na té fotce v osmém měsíci…

 

Po focení

Po focení se můžete podívat na rychlý náhled fotografií, pokud vás ještě něco napadne, neváhejte říci svůj názor a můžete několik fotografií  ještě dofotit. Fotograf je zde pro vás a vy za jeho služby platíte! Opravdu se naučte říkat, co chcete, jinak ničeho nedosáhnete a budete plakat na špatném hrobě.

Můžete se zeptat, jakým způsobem vám fotograf pošle fotografie na vybrání a jak dlouho bude následně trvat jejich zpracování.

 

Další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *