Studium při mateřské a rodičovské dovolené

Asi si odpovíte. Jasně, že se dá s dětmi studovat. Ale není to žádný med. Letos na jaře, to byl Hugovi rok, se mi podařilo dokončit magisterské studium. A jelikož mám na papíře pár dalších článků týkajících se studia a práce, rozhodla jsem se napsat Vám naše zkušenosti.Když se Hugo narodil, zbývalo mi už jen několik zkoušek, včetně jedné souborné, dopsat (tedy vlastně napsat) diplomovou práci a uspět při státních zkouškách. No jo. Já jsem si myslela, že na podzim na mateřské napíšu diplomku. Ono se však nic nedělo a já ani o Vánocích neměla ani řádku. A jak jsem posléze zjistila, studium s dítětem také  není žádný med. A tak jsem sepsala takové čtyří základní „body“ pro mé studium s prckem. Studoval někdo z vás na mateřské/ rodičovské? Jak jste to zvládali a co vám nejvíc pomohlo? Napište do komentářů své zkušenosti…

img_0095

Hlídání

První a nejdůležitější věcí je hlídání. Prostě ho potřebujete. Nebojte se prcka nechat doma s někým koho zná, určitě si společný den užijí. Kdybych neměla hlídací babičky, hlavně tedy svoji mámu, která jezdila 200km, aby mohla hlídat Huga, tak nevím jak bych studium dokončila.

Čas

Tohle byl asi můj největší problém…nebo soupeř? Nevyspalá s prckem, unavená, doma nepořádek a stejně jsem musela jít a učit se nebo psát práci. Také jsem malého dávala hlídat a učila se. Moc mě v tu chvíli mrzelo, že studuju a mám malé dítě doma. On tak rychle roste a každý den se něco nového naučí. A já u toho nejsem. Nejsem s ním ve chvílích, kdy mě nejvíc potřebuje. To jsem si myslela. Na druhou stranu jsem si stále připomínala, že já jsem taky důležitá, že musím myslet i na sebe a na to, co chci. Hugo to zvládal beze mě dobře a já jsem si konečně v knihovně vypila teplou kávu.

dsc09957

Psychika

Kapitola sama pro sebe. Stres při zkouškách, uzávěrky odevzdání prací. Nevyspání, únava… To vše se podepisovalo na mojí náladě a na mém chování. I když jsem doma měla veškerou podporu, tu největší dřinu jsem musela zvládnout sama. Pantáta to však se mnou vydržel (naštěstí) a já (nakonec) školu dodělala, takže ač je studium psychicky náročné, tak se zvládnout dá a je to dočasný stav.

Odhodlání

To abychom neskončili depresivně. Vnitřní motivace, pohon, odhodlání, víra. Musíte chtít, musíte si věřit, musíte si dodávat energii. A když už jste na dně a nemůžete, musíte mít kolem sebe ty, kteří vás budou podporovat a věřit vám, že to zvládnete. Já kolem sebe měla takových lidí několik a mohu vám říct, že mi jejich slova opravdu pomáhala. A taky jsem si neustále opakovala, že ještě chvíli, a už budeme mít klid. A už si budeme užívat rodinné pohody. A taky to, že to dělám i pro svou rodinu. Nejen pro sebe, ale i pro ně.

Takže hodně štěstí, pokud přemýšlíte nebo pokud studujete a věřte si, to zvládnete!

 

Další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *