S příchodem jara…aneb 6 tipů, jak se naladit na jaro

Včera byl první jarní den. Hugo se každý den ptá, jestli je dnes zima nebo teplo. Zima znamená, že je zima a teplo znamená, že je jaro. Jak malému dítěti vysvětlit, že je jaro, ale je zima. Nebo že je zima, ale už je jaro?

Nevím, jak je to u vás, ale v nás zima zanechala následky. Hugo zimu promarodil (tak jako to prý u dětí první rok ve školce bývá) a každý rok prožíváme něco, co by se dalo nazvat zimním spánkem. Chladné počasí nás nevyžene ven a my potom spíše prokrastinujeme. Komu by to ale vadilo, že?

Pro nás je jaro nejenom obdobím úklidu, Velikonoc, prací na zahrádce (kdybyste nás mimoně viděli při činu, puknete smíchy, nepoznám skoro nic…no..poznám levanduli), ale konečně se chystáme podnikat ve volných chvílích výlety a navštěvovat nějaké akce. Přináším pět tipů, které nám doma pomáhají se probudit, vnést trochu radosti a života do našich domovů.

  1. Jarní úklid

Nerada to píšu a vy to určitě neradi čtete. Ale musím to sem napsat. Můj jarní úklid se nedá nazvat úklidem, jelikož mám pocit, že uklízím pořád a nevypadá to tak. Sice jsou to takové základní věci, praní, žehlení, vytírání, ale mám pocit, že je toho tolik, že se vůbec nedostávám třeba k vyprání závěsů. Naštěstí máme zatím jen jedny. Přeci nebudeme v našem zrekonstruovaném domě dělat díry, že. Ale třeba taková čistka v kosmetice a šatníku mi vloni moc pomohla. Od té doby nehromadím kosmetiku do zásoby a nekupuju (moc) zbytečnosti, které neunosím. Nevím jak je to u vás, ale když se mi podaří alespoň trochu uklidit, mám obrovskou radost a ten pocit je k nezaplacení.

IMG_4717

  1. Nákupy

Z období kdy nic nepotřebuju, nechci a nikam nejdu je období „nutně potřebuju“ u každé druhé věci, kolem které projdu. Zvláště, pokud je ta věc v jarních pastelových barvách. Když si v tom šatníku uděláme pořádek, je taky čas pořídit si něco nového na sebe. Já vyhlížím jarní kabelku, boty a nějaké sukně, kterých mám zoufale málo z dob rodičovské a budou se mi do práce hodit (rozuměj: „nemám co na sebe“).

  1. „Zdravější všechno“

Jaro bývá obdobím detoxikace organismu. Já sama tomu nerozumím, na netu je tolik návodů a všechny jsou zaručeně správné. A tak občas koupím něco zdravého a pomalu zakomponuju do jídelníčku. Beru to tak, že když je venku tepleji, raději si dáme ovoce nebo zeleninu oproti zimě, kdy jsme se ládovali čokoládou. Pomalu také zkouším různé experimenty s moukou – kokosovou, rýžovou,…kupuji ghí, kokosový olej, semínka a tak různě. Věřte nebo ne, doma jenom kulí oči. Myslím si, že kluci mají radost 😀 A já věřím v to, že za chvíli budeme mít všichni spoustu energie a budeme zdravím jenom oplývat. Na fotce níže muffiny z rýžové a kokosové mouky (jo a recept vám dávat nebudu, jejich chuť je velmi specifická, pokud mám být upřímná, fotogenický ale jsou, to jo).

IMG_5245

  1. Dekorace

Nejvyšší čas na výměnu drobností a dekorací. Šišky na dekoračním tácku vystřídá porcelánový ptáček. Tmavší zelené povlaky na polštář vyměním letos za pastelově růžovou – promiň Pantáto, snad to všichni ve zdraví přežijeme 🙂 Ale není potřeba jen utrácet a měnit vše jen proto, že je jaro, stačí třeba naaranžovat papírové ubrousky s jarním motivem.

IMG_5255

  1. Živé květiny

Abychom to jaro pěkně přivítali, už více než měsíc si doma „dopřáváme“ květiny.  Mám to štěstí, že třeba cibuloviny hodím potom na zahradu do hlíny a příští rok nám budou dělat radost tam. Některé druhy květin vydrží i pár týdnů a navíc vnesou do domu život, třeba takové Alstromérie (boubelky).

IMG_1305

  1. Plánování

Poslední bod, který si užívám. Plánování. Pantáta řekne a jede se i když se neví kam, prostě za nosem. Já plánuju dovolenou, sháním ubytování, vymýšlím výlety a těším se. Příští měsíc máme jediný volný víkend a už tak předběžně víme, kam bychom se rádi podívali. Občas narazím na nějaké zajímavé místo a je fajn si ho napsat na nějaký seznam. Máte seznam míst, kam byste se rádi podívali? My ho s Pantátou přestali psát když se Hugo narodil a myslím si, že je to škoda, asi ho budeme muset zase obnovit. Protože když se nám náhodou uvolní nějaký den nebo víkend, máme spoustu tipů na to, kam se podívat a kam vyrazit.

A co vy děláte s příchodem jara? Probíhají u vás nějaké změny? Všechny tipy pište do komentářů.

Další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *