Pojďme se dnes podívat na pěkně vymyšlený učební systém nazvaný Logico.
Oficiálně je logico učební systém pro děti od tří let až po první stupeň základní školy. Já se s ním setkala poprvé asi v mateřských školách, kam se jezdím v rámci práce dívat a natolik se mi zalíbil, že jsem ho pořídila i domů. A to hned z několika důvodů:
- Hugo je často nemocný, nemůže se celé dny dívat na pohádky a hrát si jen s legem, potřebuji mu nabídnout širší spektrum rozvíjejících aktivit.
- Nečekám, že paní učitelka ve školce zvládne moje dítě naučit všechno a připravit ho do školy (často tam paní učitelky mají kolem dvaceti dětí a jsou rády, když si k předškolákům sednou na chvíli s povinným listem na grafomotoriku nebo počítání) a vy byste na to také spoléhat neměli.
- Hledala jsem aktivitu místo tabletu do auta. Tablet zatím nemáme a ani ho v nejbližší době neplánujeme. V době nemoci nám bohatě stačí televize. Hugo si často bere do auta Albi tužku, se kterou pracuje a má v ní nahrané i audiopohádky. Ale přeci jen při delších cestách jsem chtěla zkusit i něco jiného.
Tak a teď k samotnému konceptu Logico. Jedná se o tabulku z pevného plastu, která je opravdu odolná, na spodní straně jsou gumové body, díky které tabulka drží na svém místě, například pokud s ní pracujete na stole.
K tabulce dokupujete různé sady karet – každá sada obsahuje 16 karet, které jsou očíslovány podle obtížnosti. U každé sady najdete napsané, co rozvíjí a od kolika let jsou karty vhodné. Po otevření najdete typy úkolů na jednotlivých kartách – např. karta č. 4 – Počítání do šesti. Karty jsou z pevnějšího papíru, my kupovali karty již bazarové a pouze některé z nich mají slabší rožky, jinak všechny jsou v super stavu. Někteří rodiče si karty pro jistotu ještě laminují.
Logico Primo
Pro menší děti právě od tří let je vhodné pořídit tabulku Logico Primo, tu máme i my. Má menší počet barevných knoflíků (6) než varianta pro starší děti. S Hugem jsem zkoušela tuto tabulku a chvíli mu trvalo, než přišel na princip úkolů, ale nyní má úkoly vyřešené rychle, sám si je kontroluje a výhodou je, že si sám může chybu opravit. Práce s chybou je tady důležitá – já mu neříkám, že tam má něco špatně, nechám ho, aby si to kontroloval sám.
Logico Piccolo
Logico Piccolo obsahuje více knoflíků, přesně 10. Jsou menší, tříletým dětem se s nimi hůře manipuluje a malé děti také mohou mít problém s vyhledáváním v takovém množství úkolů. Předškolní děti již ale některé úkoly zvládají. Procvičují koordinaci oko-ruka, prostorovou orientaci či sluchové vnímání. Jednu z výhod Piccola vidím v tom, že je vhodná i pro děti, které chodí na základní školy. Mohou si tak příjemnou a hravou formou procvičit matematiku, český jazyk, prvouku, ale i angličtinu a čtení s porozuměním.
Práce rozvíjí jemnou motoriku, zrakové a prostorové vnímání (poznávání tvarů, stínů), logické uvažování (pokračování řady), rozvíjí i schopnost koncentrace a pozornosti. Já sama Logico doporučuji kudy chodím a tak budu ráda, pokud mi napíšete, zda jej znáte, máte s ním zkušenosti a zda vás tento systém zaujal, případně jaké karty pro jak staré děti můžete doporučit. Navíc Vám sem sdílím odkaz na FB skupinu, kde najdete občas výhodné nabídky tabulek i karet.