Proč je pro mě rodina nad zlato

Abych pravdu řekla, vyrůstala jsem v prostředí poloprázdné lednice a každý týden otevírala dveře našeho panelákového bytu paní, která si k nám přišla pro splátku.

Dříve jsem rodičům spoustu věcí zazlívala. Třeba to, že mí spolužáci mají tohle a tamto a já to nemám. Taky to, že jsem málem nedostudovala střední školu. A taky a hlavně to, že jsou finančně negramotní. Ale po několika letech, s postupem času, jsem došla k úplně jiným závěrům. Znám rodiny, které se hádají o rodinné majetky, závidí si navzájem a nepřejí si osobní či rodinné štěstí. A naše rodina, asi proto, že nikdy nic pořádně nevlastila, to tak nemá. Škádlíme se, taky se malinko pomlouváme, ale máme se rádi. Moc.

Každá rodinná oslava a sešlost čítá asi patnáct nejbližších rodinných příslušníků. Není uklizeno každé smítko, ale  v celém domě vládne pohoda. Je to takový ten hladivý a hřejivý pocit, kdy víte, že jste tam, kde vás mají rádi a nemusíte nic řešit.

IMG_5517

Třeba na Vánoce. Mačkáme se v malém bytě. Já a děti zdobíme stromeček. Brácha občas ukradne z krabice na lednici dvě trubičky a jednu mi na tajňačku podá. Máma s tátou chystají něco v kuchyni, někdo křičí z toalety: “Obsazenóóó” a do toho hrají pohádky a všichni se usmívají. Do toho se nám pod nohama plete pes, někdy i dva. Máma donese kapra a všichni zahodí co měli v ruce a rozeběhnou se s křikem k ní.

To jsou chvíle, kdy mi došlo, že rodina je pro mě samozřejmě spolu se zdravím nejdůležitější na světě. K čemu mi budou šperky a materiální statky, když se v případě nouze nebudu mít na koho obrátit, nebudu se mít kam jít vyplakat a taky s kým bych sdílela všechnu tu radost?

Můj dědeček byl před týdnem na náročné operaci srdce. Ještě před týdnem jsem řešila dárky a moc mi na tom záleželo. Teď už mi jen záleží na tom, abychom se na Vánoce všichni sešli, dali si dobré cukroví a usmáli se na sebe. Doma si s přítelem zapálíme svíčku, přitulíme se, vyskočí za námi náš pes a nasáčkuje se mezi nás. Ostatně tak jako vždy. A to je přesně to, co potřebuji k životu!

Přeju všem, abyste si našli chvilku navštívit vaše nejbližší, nebo jim alespoň zavolat a zepta set, jak se jim daří.

Další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *