kastany

Podzimní…aneb 5 tipů pro rozvoj hrou

Dnešními aktivitami bych vás ráda navnadila na čas strávený s dětmi a odlákala vás od času stráveného u televize, na tabletu nebo v dětských hernách (na ty řada teprve přijde). A taky doufám, že vaše děti jsou stějně jako to naše sběratelé všeho, co najdou. 

S nástupem podzimu se Pan Dítě opět vrátil do své ne/formy a skočila na něj rýma a kašel. Chtěla jsem nejdřív napsat, že podzim je skvělý, krásný a tak trochu vás nalákat na podzimní řádění venku. Jenomže bych nenapsala pravdu. Já i Hugo jsme s příchodem podzimu většinou nemocní a prvním ochlazením bychom nejraději zalezli pod peřinu a nevylezli bychom až do jara. Jenomže tak nějak bojuji s tím, že bychom neměli děti učit si neustále na něco stěžovat. Chci Hugoušovi ukázat, že i podzim je krásný (i když s tím sama bojuju) a že se s tématem podzimu dá krásně pracovat.

Docela by mě zajímalo, kam chodíte s dětmi vy na podzim, co je baví a jaké aktivity se vám osvědčily.

My jsme jednoho sobotního rána vstali a když jsem uviděla tu nádhernou mlhu kolem, okamžitě jsem chtěla jít fotit na jedno z mých dvou vytipovaných míst. Ale Hugouš chtěl být doma a přeci se mnou nepojede a nepůjde nikam daleko. Nakonec mě Pantáta popostrčil a řekl, že pěkné fotky můžeme vyfotit i na zahradě, a tak jsem si řekla, že to alespoň zkusíme.

A hle. Nasbírali jsme šípky a listy, ochutnali ořechy, vyplašili bažanta, vyzkoušeli nové rukavice od babičky, pozorovali pavučiny,rosu, promokli jsme a pár fotek jsme také stihli. Níže máte pět tipů, co lze s dětmi provádět doma a u každé aktivity máte popsané, k čemu je to dobré aneb shrnuto větou z filmu Pelíšky: “komu tím prospějete”.

Přírodniny na x způsobů

  1. Slabiky (rytmizace)

    Pokud chodíte s dětmi na logopedii, víte, že rytmizace je velmi důležitá. Hugo sice pracuje i s obrázky, ale napadlo mě vytleskávat slabiky předmětů, které má doma a na označování počtu slabik využít právě kaštany (ale úplně stejně můžete využít kostky lega, kamínky, křupky).

  1. Obrázky z kaštanů (vizuálně obrazné představy, fantazie)

    Pokud s dítětem nasbíráte dostatek kaštanů, kromě klasických zvířátek můžete s menšími vytvářet různé obrazce. Pokud jsou děti menší, můžete jim půlku vyskládat vy, druhou půlku mohou zrcadlově vyskládat oni, případně můžete použít předkreslené obrazce.

  2. Třídění (předmatematické, matematické představy)

    Na tuto aktivitu je vhodné mít doma šišky, kaštany, žaludy, kamínky, ale samozřejmě můžete použít cokoliv jiného (lego, dřevěné kostky,…).Z každé skupiny vybereme určitý počet kusů (liší se dle věku dítěte), například vytáhnu 5 kamenů, 4 šišky, 3 šišky,  a jeden žalud a dám je do krabice. Potom zadám Hugovi, aby dané věci roztřídil a spočítal.

    Tato aktivita je vhodná pro rozvoj předmatematických představ. Lze třídit podle vlastností, tvarů, barvy. Avšak pozor – dětí do pěti let třídí jen podle jedné vlastnosti. Většinou je to ta, která je pro dítě nejvíce zajímavá (netřídíme tedy lego podle barev i velikosti). Kdybychom místo počítání zůstali u předmatematických představ – budu chtít po dítěti porovnávat – více, méně, stejně.

  3. Počítání s kaštany (matematické představy)

    První početní úkony. Dítě si spojuje grafickou podobu čísla s počtem. Vhodné je použít například i hmat, pokud máte doma smirkové nebo dřevěné číslice, je to skvělé. Ale pokud je doma nemáte,  kartičky s čísly a puntíky si můžete stáhnout zdarma zde. Začněte menšími počty, například jen do tří, do pěti a postupně přidávejte.

  4. Hmatové hádání (smyslové vnímání)

    Jednoduše předměty dáte do krabice, do klobouku, nebo je zakryjete na tácku. Nejvíce se mi líbí dát je do látkového pytlíku a poté necháte dítě po hmatu předmět najít a zkusit pojmenovat, říct, co daném předmětu dítě ví. Z jakého stromu je ta šiška? Jak se jmenuje strom, ze kterého padají kaštany?

  5. Co je pod šátkem? (paměť)

Na hru budete potřebovat předměty uvedené v bodě číslo 5. Na tácek vyskládáte předměty, na chvíli je dítěti ukážete a potom je zakryjete. Úkolem dítěte je si co nejvíce předmětů zapamatovat a pojmenovat je.

 

Aktivit jsou mraky, ostatní si budu šetřit na příště, ale vaše tipy očekávám v komentářích. Dnes už mi nezbývá nic jiného, než vám popřát krásný podzim (kdo ho nemá rád, prostě to přežijte).

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *