Péče o pokožku v létě s Feedo.cz

V úterý 28.6. pořádalo Feedo.cz ve spolupráci se společností Bioderma v prostorách pracovny Ženy s.r.o. v Brně (díky za to!) seminář týkající se péče o pokožku v létě (tedy především). Setkání bylo příjemné, prostředí milé, o děti bylo postaráno v dětském koutku pracovny, kde hodné „tety“ zabavily i ty nejmenší děti. Hugo má 16 měsíců a já o něm skoro nevěděla… A to jsem se bála jaký je to asociál a stydlínek. Ale teď k věci. Pokud i vás zajímá, jak vybírat opalovací krémy a ztrácíte se v pojmech jako SPF, UVA či UVB, tak jsem se rozhodla pro vás sepsat pár poznámek, které jsem pochytila na semináři nebo zjistila na internetu.

A kdo mě sleduje na FB tak ví, že jsem bez počítače i chytrého telefonu a mám velký problém psát příspěvky, tak alespoň jsem dala dohromady tento jeden rozepsaný!

Začnu tím, že nejsem zastáncem opalování. Takže se tady nedočtete o tom, jak ochranný faktor č.6 stačí.

Co všechny ty zkratky?

Sluneční záření se skládá z UV záření, infračerveného záření a světla. UV záření rozdělujeme na:

UVA (A =allergy, aging) – 90-95% UV záření

Toto záření proniká hlouběji do pokožky. Má vliv na vznik slunečních alergií, hyperpigmentace a může i za proces stárnutí pokožky projevující se ztrátou pružnosti a vznikem vrásek.

UVB (B=burning) – 5-10% UV záření

Tento typ záření proniká pouze do vrchních vrstev pokožky. Způsobuje zarudnutí a spálení a podílí se na rozvoji rakoviny kůže.

UVC

Toto záření jen zmíním. Je vysoce toxické, ale naštěstí pro nás nedopadá na zemský povrch.

SPF – Sun protection factor

Číslo znázorňuje to, o kolik se prodlužuje doba, po kterou můžeme být na slunci, aniž bychom se spálili. Ale nenechte se zmýlit. SPF 30+ odfiltruje asi 97% záření, zatímco SPF 50+ asi 98%. Proto zmizely ochranné faktory s číslem 100+, kde byl rozdíl už jen minimální. Čím je SPF vyšší, tím vyšší bývá ochrana UVA. UVA musí být totiž minimálně 1/3 SPF.

IMG_9099

A co filtry?

V současné době máme filtry chemické a minerální. Slovo chemické neznamená, že na sebe patláme nebezpečné látky, ale že byly tyto filtry vytvořeny v laboratorních podmínkách. Tyto filtry se vstřebávají do horních vrstev pokožky, proto je vhodné je nanášet s předstihem před sluněním. UV záření absorbují. Minerální filtry záření odráží, nevstřebávají se a na pokožce vytvoří jakousi ochrannou vrstvu. Jejich výhodou je, že jsou účinné ihned po aplikaci. A nevýhodou je snad jen to, že vytvoří bílou ochrannou vrstvu na kůži. Minerální filtry se proto doporučují pro malé děti do 3 let, pro osoby se solární alergií a pro jedince s alergií na chemické filtry.

Jak a čím se tedy mazat?

Dětská pokožka je mnohem citlivější než pokožka dospělého člověka. Pokud byste chtěli srovnání, tak jedna hodina expozice u dospělého člověka se přirovnává k patnácti hodinám u dítěte.

Výše jste se dočetli, že pro menší děti jsou vhodnější krémy s minerálními filtry. Pravdou také je, že malé děti by něměly na přímé slunce chodit vůbec, což ale není možné. Proto mažte děti vždy krémem s faktorem 50+. Dávejte si pozor na správné množství. Plocha kůže na lidském těle je 1,8-2m čtvereční. Když si přepočteme správné dávkování (2mg na 1cm2), tak jsme na šesti čajových lžičkách na osobu. Pokud sebe nebo děti namažeme nedostatečně, ochranný faktor klesá z 50 třeba na 30.

U dětí je také nutné stále domazávat a přemazávat. Po koupání, když se utřou ručníkem, zpotí se…

A děti musíme natřít i pokud nejsou na přímém slunci… i ve stínu, i když je zamračeno…Sluneční záření se odráží od země, od písku, od vodní hladiny, 40% záření proniká i pod vodu.

 

Snad se vám tyto informace budou hodit i v půlce léta.

Další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *