Úklid: Část II. – (ne)minimalistický šatník

Jednou za čas je čas udělat si pořádek ve věcech. Tentokrát přišel na řadu šatník – můj i Huga.

K minimalistickému šatníku se asi nikdy nedokopu, ani nemám zájem. Možná už stárnu, ale  snažím se mít doma pouze oblečení, které opravdu nosím a využiju. Jsem skladovací typ, nejraději bych si všechny věci, ke kterým se váže příběh, nechala. Sbírám i výtvarné potřeby a skladuju další hromadu věcí, kdyby náhodou…Na druhou stranu nekupuju věci do zásoby, zbavuji se všeho, co už nevyužiju a to pravidelně.

(ne)pořádek3

A tak každý rok dělám čistku ve své skříni – oblečení roztřídím na 3 hromady:

  • Do skříně

Je důležité být nekompromisní a to, co delší dobu nenosíme nebo nevyužijeme, dát pryč. Říká se, že věci, které nenosíme více, než rok, máme poslat dál. Tím se i řídím, ale sváteční věci – šaty nebo pouzdrové sukně, si nechávám jako basic kousky. Samozřejmě by měly mít „nesmrtelný“ střih.

  • Poslat dál

Každá koruna se počítá. Tak se to říká. A nebo taky, že co dáváme, to se nám také vrátí. Většinou sem vyřadím urychlené zbrklé nákupy oblečení, které jsem neuváženě koupila a necítím se v nich dobře nebo mi úplně nesedí. Často to jsou věci ze slev, kdy jsem s vidinou nízké ceny věřila v to, že danou věc musím mít. Věci z této skupiny nejdříve nabízím rodinným příslušníkům či známým k rozebrání, případně za menší úplatu. Pokud se neudají, dají se prodat dál. Já nejčastěji prodávám na vinted.cz svoje oblečení, po Hugovi na modrykonik.cz nebo v prodejních skupinách na Facebooku. Nevýhodou je časová náročnost – vyfotit, vložit, popsat, přeměřit, poslat….

  • Na charitu / K recyklaci

Můžete využít například sběrné místo v H&M, kde vám dají za tašku oblečení nějakou tu kačku na nákup, případně sběrné kontejnery na textil.  Kontejnery provozuje například Český červený kříž. Mechanicky poškozený textil recyklují – koberce, izolace apod., 5-8% z celkového množství putuje dále do second-handů a další část je distribuována potřebným jak u nás, tak v rozvojových zemích. Více si o využítí textilu můžete přečíst třeba na www.recyklujemetextil.cz.

Bavlněné a vlastně i jiné materiály se dají recyklovat i doma – naše babičky by ze starých věcí udělaly hadry na umývání, ale látky se dají použít na patchwork, na šití maňásků, dá se z nich vyrobit látkové pexeso. Nebo ušít pyžamožrout.

(ne)pořádek2

 

Je mi líto, když doma skladuju věci, které nikdo nenosí, takže jsem ráda, že někomu udělají radost. Letos bych se ještě ráda zbavila pár kousků a udělala tak místo pro nové. S Pantátou je to těžký, když něco přestane nosit do práce nebo jak někdo rád říká „na parádu“, má z toho pracovní oděv.

Taky se říká, že správná očista šatníku by měla probíhat dvakrát ročně. Já si občas koupím něco na sebe, v čem se následně necítím dobře a občas nakoupím něco přes internet, co mi nesedí. Tyto kousky nabízím průběžně hned dál 🙂 Po prckovi jsem si schovala jen pár kousků. Co je mu malé – prodám, nakoupím za to nové.

A co vy? Třídíte si sami své oblečení? Kolik oblečení vyhodíte či pošlete dál?

 

Další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *