Na těhotenské neduhy

Je pravda, že těhotenství s sebou přináší světlé i stinné stránky. Na začátku druhého trimestru jsem se začala cítit skvěle. Opadly nevolnosti i únava a vše bylo lepší. Vrchol byl kolem 16.týdne kdy jsem se cítila opravdu dobře. Nyní jsem ve 26.tt a ač shledávám své těhotenství jako dosud klidné, najde se i pár neduhů, které jsem musela řešit. Mám tady pár nejen těhotenských tipů…

1) Bradavky

Netěhulkám jako jsem byla já přijde zvláštní, že je o bradavky potřeba pečovat ještě před porodem. Ale je to tak. Bradavky se ve druhém trimestru začnou zvětšovat a ztmavnou.

Největší změnou však je, že z nich začne vytékat kolostrum neboli mlezivo. Zpočátku si lze všimnout malých zažloutlých stroupků na bradavce, zašpiněné podprsenky nebo také přímo vytékající tekutiny z prsu. Je to však velmi individuální. Důležité je stroupky nestrhávat, jelikož si můžete způsobit velice bolestivé poranění.

Pokud nestačí jemné promazání olejíčkem, doporučuji koupit bepanthen a mazat tím (využijete i na miminko). Také v DM mají prsní krém, ale ještě se mi nepodařilo jej sehnat. V případě většího úniku tekutin již můžete začít používat prsní vložky.

DSC04349

2) Mykóza

Pokud někdo trpěl na mykózy, v těhotenství je to ještě stokrát horší. První péčí, kterou lze používat kdykoliv a kdekoliv jsou intimní vlhčené ubrousky. Měla jsem intimní ubrousky od značky Nivea, nyní mám značku Jessa z DM. Nevidím v tom velký rozdíl. Nosím je stále při sobě.

DSC04351

Když užíváte nějaké léky na mykózu nebo antibiotika, je vhodné užívat také nějaká probiotika. Mě v těhotenství nesedly klasické kapsle, vždy se mi zúžil krk a nemohla jsem je polknout. Našla jsem tedy dětské laktobacily. Jsou to rozpustné tabletky s jahodovou příchutí. Lze je rozpustit v ústech nebo rozkousat. Od tří let se užvají tabletky dvě. A je po nevolnosti 🙂

DSC04353

Pro kohokoliv, kdo se bojí bakterií existují ochranné tampony. Jsou vhodné do bazénů a vod, kde se bojíte infekce. Jsou napuštěné čistou vazelínou. V krabičce jsou čtyři kusy a stojí asi 40Kč. A k dostání jsou v lékárnách.

DSC04352

3) Tvrdnutí břicha

Tvrdnutí bříška může potrápit. Pokud není časté, není se čeho obávat. Ale je nutné to oznámit ošetřujícímu lékaři. Ten vám doporučí vhodné dávkování magnezia – Magnesii Lactici. Je volně prodejné v lékárnách. Sto tablet stojí kolem 120 Kč.

DSC04347

 

Další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *