Malý velký pomocník a mé malé poselství

Pan Dítě měl tři dny teploty, takže jsme se doma váleli a tulili. Hledala jsem na internetu různé aktivity pro rodiče a děti a zjistila jsem, že většinu z nich děláme i my. A tak jsem chtěla sepsat, co všechno se dá s dětmi dělat, ale skončilo to u mé krátké úvahy.

Možná patříme mezi ty více benevolentní rodiče. Nemyslím tím to, že dítě ničí barák a nám je to jedno. To ne. Jen si myslíme, že přílišné zakazování dítěti neprospívá. Nedělej to, nedělej tamto, to nesmíš. Co z toho to dítě potom má? Hugo má 16 měsíců a abych byla upřímná, nejvíce času tráví tím, že nám pomáhá a dělá spoustu aktivit s námi.

pomoc v domacnosti

Hugo je naučený dávat (samozřejmě čisté) ponožky do správného šuplíku (taky je odtamtud vyhazuje), podává mi vyprané prádlo abych ho mohla pověsit na sušák (ještě mokré ho sundává a shazuje na sebe, u toho se vzteká a pláče), nosí si špinavé plenky do koše, zapíná myčku (i když není třeba) a pomáhá mi i vyskládat nádobí z myčky (ve chvíli, kdy ho čapne, tak mu ho trhám z ruky).  Taky chce pomáhat tátovi vařit kafe a něco utírat nebo zametat.

IMG_8764

Znám rodiče, kteří raději svým dětem postaví domeček z lega, než aby se snažili pomoct dětem, aby to zvládly samy. Je to rychlejší a nemusí se u toho dětem tolik věnovat. I já občas raději za prcka něco udělám. Ale náš pantáta moc ne, ten má tu trpělivost ukazovat Dítěti, jak se to má dělat a nechává ho bojovat. Až když si malý neví rady, tak mu zase pomůže. A přesně na tohle se zaměřuje  Montessori pedagogika. Hlásá jedno heslo: „Pomoz mi, abych to dokázal sám“. Přesně to se mi líbí. Nemyslím tím, že teď ze mě bude Montessori šílenec. Jen to, že když se mi něco zalíbí, tak si o tom něco zjistím a to, s čím se ztotožňuji, si z toho vezmu.

IMG_8766

Dnešní poselství je jasné. Nechejte děti, ať vám pomáhají co nejvíce. Budou vděční za to, že čas mohou trávit s vámi. Raději budou s vámi zametat podlahu, než aby si bez vás hráli se stavebnicí (samozřejmě tím myslím ty menší děti, staré jako náš Hugo). Určete si hranice a spíše chvalte než kárejte. Pozitivní motivace je mnohem účinnější než ta negativní.

 

 

 

Další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *