Kulturní koutek…aneb další nálož knih, filmů, nákupů, odkazů…

Přináším další dávku z kulturního koutku.

Knihy

Letos jsem vyslovila přání, a to přečíst více knížek než minulý rok. Na konci února jsem polovinu loňského počtu přečetla. Zatím tedy zdárně plním cíle. Alespoň co se knížek týče.

V šedých tónech – Ruta Sepetys

Nevím, kde začít. Silný příběh, pěkná kniha. Přečtená za pár večerů. Jsem emočně založený člověk, nicméně v této knize jsem se držela zpátky, pasáže byly spíše popisné. V knize jsou nějaké detaily, které se mi nezdály, konec se mi zdá nepropracovaný, useknutý. Nicméně tohle všechno jsou jen detaily. Je skvělé dozvědět se něco více z historie, aby si člověk mohl vážit toho, co má. A nic to nemění na tom, že tuto knihu doporučuji všem.

Hana – A. Mornštajnová

Napsáno čtivým jazykem, knihu přečtete opravdu za pár hodin. Ve spoustě knih jsou popisovány tragédie, ale jejich následky už ne. To mi často chybí. Hana se po tom, co zažila stane jakousi chodící schránkou. Někdy je důležité si uvědomit, že i po tom, co válka skončí, pro spoustu lidí není konec jejich utrpení. Malinkou výtku mám, možná by opravdu neuškodilo jít trochu více do hloubky.

Filmy

Učitelka

Když filmy, tak dva. Oba doporučuju ke shlédnutí. Nevím, co víc k nim říct 🙂 K učitelce napíšu asi jen to, že daná situace jde napasovat na spoustu situací, která se nám v životě stane a je jen na nás, co s tím uděláme. Jestli budeme bojovat nebo mlčet.

I dva jsou rodina

Film I dva jsou rodina není na první pohled nějaký hlubokomyslný, je milý a dojemný, ale ponaučení z něj plyne: užívat si každý den opravdu naplno se svými nejdražšími.

Ekologická výchova 🙂

Jak víte, snažím se občas udělat malinkatý krůček k tomu, abychom se chovali více eco-friendly. Poslední dobou mě štve, jak jsme zavaleni plasty. Každopádně už mě nebavilo kupovat neustále vatové odličovací tampony a tak jsem si na Fleru objednala už po několikáté kosmetické tampony a za sebe můžu napsat, že tyto od prodejkyně dawki mě nadchly nejvíce. Jsou jemné, pevné, dost velké, krásně odličují a dobře sají.

Děti

V souvislosti s tímto videem mám spojenou jednu situaci. Pan Dítě chce nést vajíčka od babičky a já mu to dovolím. Prý bych je rozbila. Párkrát opakuji, ať je opatrný, aby je nerozbil on. Hugo přinese vajíčka v pořádku až domů, přičemž při vytahování dvě z deseti rozbije. A co napadne klasickou matku: Rozčiluje se na dítě se slovy já ti to říkala. A dítě pláče. Po shlédnutí tohoto videa bych měla využít situace a říct spíše: Podívej se, jak se to vajíčko rozbilo. Podpořit v něm zvídavost, vnímavost a prozkoumat ho s ním. Co myslíte vy?

Video je v angličtině.

Nějaké další tipy od vás?

Přeji krásný den 🙂

 

Další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *