Hugo – první dva měsíce

První dva měsíce s miminkem jsou náročné, ale abych byla upřímná, nejnáročnější byl měsíc první. Pokusím se to tedy shrnout v tomto článku. Další články o Hugově vývoji budou přibývat měsíčně, abych se mohla zaobírat i jinými tématy.

Maminka:

Po  prvních čtyřech týdnech jsem se začala cítit čím dál lépe a s miminkem jsme i na sebe zvykli. Doma jsme si vytvořili určitý řád (což ake není ještě režím) a řekla bych, že jsme pěkně stíhali. A to proto, že Hugo hodně spinkal dopoledne i odpoledne. Pokud to jde, je toho potřeba využít co nejvíce.

Po čtvrtém týdnu jsem si konečně mohla začít vychutnávat procházky s kočárkem. Každým dnem se moje kondice zlepšuje a prodlužujeme i dobu pobytu venku.

Noční vstávání bylo kupodivu v prvnich týdnech lepší než vstávání po měsíci. Usínám při kojení a dvakrát jsme za ty dva měsíce proplakali noc. On bolestí bříška a já zoufalstvím.

Poporodní váha je stále výš než ta původní, ale mě to jen prospěje a vůbec mi to nevadí.

Výstřižek

Hugo:

Tělesný vývoj:

Miminka opravdu rychle rostou. Za prvních 6 týdnů Hugo vyrostl o 10 centimetrů a přibral kolo a čtvrt. Po šesti týdnech jsme odložili velikost 56 a začali oblékat velikost 62.

Pro novorozeňata je nejlepší pořídit oblečků více, protože určitě budete za den miminko několikrát převlékat.

Za ty dva měsíce začal více pozorovat svět, kouká se kolem sebe a také se více vrtí. Kopká nohama a mává ručičkama. Už se i otáčí za zvukem. Po takové době už se nám nezdá tak křehký. Pořád je to ale miminko, které zajímá hlavně jídlo a spánek.

Na začátku sedmého týdne jsme viděli jeho první úsměv a od té doby jsme dělali všechno proto, aby jej zopakoval.

IMG_5120

Spánkový režim:

Mám štěstí, že mám doma docela spavé miminko. Během prvních dvou měsíců spal dopoledne asi dvě hodiny a odpoledne spával i čtyři hodiny. Vyjímečně i šest. Tato doba se během třetího měsíce hodně pozměnila. V noci jsme vstávali zezačátku každé dvě až tři hodiny. Druhý měsíc se Hugo budil tak třikrát, čtyřikrát. Celkově v prvních dvou měsících usínal opravdu dlouho – kojení a usínání nám trvalo i 2,5 hodiny. Jelikož malého uklidňoval dudlík, dávala jsem ho malého v noci, aby lépe usnul. Jenomže takové malé miminko dudlík vyplivne a začne plakat, že ho nemá. Takže jsem v noci trávila hodiny tím, že jsem miminku dávala dudlík. Také jsme první dva měsíce přebalovali před každým kojením. Nyní usíná rychleji a je i klidnější.

DSC04975

 

V prvních týdnech mohu doporučit zavinovačku Swaddle me, která miminka zklidní a umožní klidnější a delší spánek.

Denní režim

Ráno vstaneme, pustíme si tiše rádio a chvíli tancujeme. Potom malého položím do kolébky na nějakých pět, deset minut a rychle si nachystám snídani. S miminkem na klíně pomalu snídám a u toho si s malým povídáme. Někdy cvičíme proti prdíkům. Kolem desáté hodiny přebalím a uspím ho v kočárku venku. Kolem dvanácté se malý budí a kolem jedné zase usíná. Budí se kolem druhé, třetí a kolem půl čtvté jdeme na procházku. První dva měsíce Hugo odpoledne spal opravdu krásně. Koupeme kolem sedmé hodiny. Zjistili jsme, že se moc rád koupe. Koupání jsme nastavili kolem sedmé hodiny a první dva měsíce jsme koupali každý druhý den.

IMG_5067

Spurty a koliky

Ani nám se nevyhnul takzaný růstový spurt – kdy malý neustále vyžadoval kojení a byl neklidný. Také se některé maminky ptaly na plenky. Po příchodu z porodnice jsme spotřebovali i jedenáct plen denně. Na konci druhého měsíce jich bylo v průměru tak 8.

Kolikami malý také trpěl, hodně mrčel a dlouho usínal. Zažili jsme spolu za ty dva měsíce jen dvě noci, které proplakal skoro celé. Koliky ve druhém měsíci Huga trápily potom už spíše přes den.

 

 

 

 

.

Další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *