emoce u dětí emoční inteligence

Emoce u dětí

 

Slyšeli jste, nebo řekli někdy jednu z těchto vět: “Neplakej, to nemůže tak bolet.” “Neřvi, nemáš proč.” “Proč tak zlobíš?” “Nevztekej se, nebo ti přidám.” Jestli ano, tak je dnešní článek i pro vás.

Nejdřív jsem přemýšlela, jak tento článek uchopit. Většina předchozích pokusů vypadala jako vytržený text z nějaké publikace, kterou stejně čte jen málo lidí. A jelikož se snažím přiblížit různá témata všem rodičům tak, aby nemuseli číst tlusté odborné knihy, rozhodla jsem se zúžit text na minimum a odkázat vás na co nejvíce praktických ukázek či knih. Ale ani tak se nějakému krátkému vysvětlení nevyhneme.

Trocha teorie:

Možná sami někdy nevíte, proč se vzbudíte a jste naštvaní. Někdy zase reagujete neadekvátně situaci – prostě vybouchnete. I děti prožívají různé situace, ale vzhledem k jejich věku často ani neví, co prožívají, nedokáží svoje pocity pojmenovat, natož na ně adekvátně reagovat.

V různých knihách a článcích se můžete dočíst, že více, než IQ v současné době zajímá všechny EQ – emoční kvocient. Sama se ve školách potkávám s mnoha dětmi, které nejsou schopny navazovat vztahy s vrstevníky, protože neví jak. Neumí vhodně reagovat na některé situace a pak vznikají konflikty.

Nejde jen o to, že by děti měly umět emoce rozpoznat, pojmenovat a správně zpracovat. Není to jen položka na seznamu, kterou byste si jako rodiče mohli odškrtnout. Díky tomu, že se s nimi budete o emocích bavit, že se jim budete věnovat, se budou umět přizpůsobit situacím, změnám, budou vědět, jaké mají silné a slabé stránky. Což je jedno z témat, na které bych se zaměřila, protože každé dítě by si mělo být vědomo nejen toho, že něco mu jde lépe, něco hůře, ale že také toho, že to tak mají všichni. Emoční inteligence je důležitá i pro empatii, asertivitu, zvládání kritiky a mnoho dalších.

Nejdůležitější je však připomenout, že emoce souvisí s více faktory – například s temperamentem. Některé děti jsou od narození více plačtivé, bázlivé, nespí, některé naopak jsou klidné a dovedou se snáze uklidnit. Berte tedy v potaz osobnost svého dítěte. Mezi další faktory patří například pohlaví (holky obecně lépe zvládají různé situace) a nebo také styl výchovy. Pokud máte dítě, které je stydlivé, neuděláte z něj extroverta, ale naučíte ho se studem pracovat.

Emoce a věk

Malá miminka komunikují pomoci křiku a pláče, kroutí se když jsou nespokojená a poznáte to na jejich výrazu. Maminky také říkají, že poznají různé druhy pláče svých dětí. Kolem šesti až deseti týdnů se objevuje takzvaný sociální úsměv – usmívají se na všecny kolem sebe. Po čtvrtém měsíci si však začínají vybírat na koho se usmějí.

V roce se děti nejen učí uklidnit, ale dokáží si říct, co chtějí – požadují pozornost, chtějí si hrát, projevují smutek i radost.

Batolata už dokáží reagovat na emoce druhých – například mohou přijít pohladit jiné dítě, které pláče. Začínají se bát a často se zlobí. Možná znáte scény z obchodu, kdy dítěti nechcete něco koupit. Tak v tomto období se děti pomalu začínají učit tomu, kdy a kde mohou jaké emoce použít a projevit. Kolem tří let se objevuje uvědomění sebe sama a takzvané “já”, děti pak často zrcadlí rodiče.

U nás kolem tří let pomáhalo zrcadlení u záchvatů vzteku. Když se vztekal Hugo, řekla jsem mu, že já budu on a on bude maminka. A ukázala jsem mu, jak se pořádně vztekat. Potom jsem se ho zeptala, jaké to bylo? Říkal, že škaredý.

Děti v předškolním věku, už od nějakých tří let prochází velkou změnou. Postupně dozrává jejich centrální nervový systém, s nástupem do školky se musí naučit prosadit, ale zároveň zvládat konflikty, umět se přizpůsobit, spolupracovat, ale taky hájit své zájmy. Rozvíjí se také jejich empatie, ale i fantazie, takže někdy přichází noční běsy, mají strach z různých, jak opodstatněných, tak i neopodstatněných věcí. Nás například straší vrána za oknem, moucha a také ohnivý jezdec na koni.

A co s tím?

Děti se dokáží krásně těšit.  U takhle malých dětí je důležité učit je základy, dát jim možnosti pro strategie zvládání emocí. Sama vidím velkou mezeru v tom, že se s dětmi málo bavíme o tom, co samy cítí. A ony neví, co se v nich děje, neumí to pojmenovat. Často vidím, že je Hugo vzteklý nebo má svůj záchvat zlosti proto, že ony emoce neumí zpracovat, často zaměňuje strach, smutek a vztek.

Důležité je, abychom s malými dětmi mluvili – o vlastních pocitech, o jejich pocitech, abychom jim uměli naslouchat, aby uměli vnímat vlastní tělo (bušení srdce, potí se mi dlaně, chvění v břiše…), aby dovedly rozpoznat základní emoce. Neshazujte je ani jejich emoce větami, které zazněly v úvodu. Pro vás je lopatka na piskovišti jen lopatka, ale pro ně je mnohem důležitější. To stejné s bolístkama, potřebují někoho, kdo je utěší a komu si můžou postěžovat. To přeci potřebujeme někdy i my.

A jak na to? U větších dětí můžete přejít na různé modelové situace, příběhy a řešení konfliktů. Nechejme děti prožít i silné emoce a následně o nich hovořit. Děti si pak budou schopny vytvořit v mozku struktury, díky kterým budou emoce schopné zvládat.

V současné době dělíme emoce na několik základních, podle Ekmana jsou to tyto (2015):

  • radost (štestí)
  • smutek
  • strach
  • hněv (vztek)
  • překvapení
  • znechucení (odpor)
  • (pohrdání)

Pokud byste pátrali, možná ve vaší škole paní učitelky učí děti pracovat s emocemi – jeden z programů se jmenuje Druhý krok, další zase Kočičí zahrada, možná mají děti ve škole, školce Emušáky, někdo medvěda Kaleba … A teď už k praktickým knihám, aktivitám a hrám, které můžete pořídit domů 🙂

Praktické tipy na knihy, hry, karty….

Kniha – Děti a emoce

Kniha děti a emoce recenzeKniha doporučená pro děti od 4 do 9 let.

Autoři doporučují rodičům, aby si knihu nejdříve pozorně přečetli, a až poté s ní pracovali s dítětem, což sama doporučuji. Pro rodiče, které nechtějí moc číst, není úplně nejvhodnější. Je opravdu na rodičích, jak téma pochopí a uchopí.

Pomocí příběhů se děti seznamují s jednotlivými emocemi, které jsou doplněny návodnými otázkami, písněmi a úkoly.

Huga, který má 4,5 kniha zatím nezaujala, doporučuji ji pro něco starší děti i s ohledem na typy příběhů, které zde jsou.

 

 

Emušáci – Ferda a jeho mouchy, Ferda už v tom zase lítá

Ferda a jeho mouchy emoční inteligenceEmušáci jsou knihy a hračky pro rozvoj emoční inteligence, více se můžete dočíst v několika článcích od influencerek, krásně to má zpracované MK life nebo máma Váji z bejbyblogu

V  současné době najdete tyto tři publikace: Ferda a jeho mouchy, Ferda už v tom zase lítá a Pája a bleší cirkus (připravuje děti na příchod sourozence).

 

 

Náladové pexeso:

Jsou děti, které třeba nerady prohlíží knihy. Emoce můžete s dětmi rozebrat například i u pexesa, nebo je probrat u situačních obrázků, obrázků nálad a emocí. Pár dalších slov o tomto pexesu sepsala na blog Míša z MK life.

Emoce – obrázkové karty

Obrázkové karty Emoce obsahují 30 karet, ve kterých jsou zobrazeny každodenní situace, díky kterým se děti učí pojmenovávat emoce a rozpoznávat je.

Karty jsou určené především pro děti předškolního a mladšího školního věku.

Pěknou recenzi na ně najdete tady.

 

 

 

Moře emocí

karty moře emocíKarty moře emocí znázorňují velrybu v různých situacích s různými druhy emocí. Nejsou vysvětleny na konkrétních příkladech, ale můžete s nimi pracovat, když se dítěte zeptáte jak se cítí, může karty přiřazovat k jednotlivým situacím, které uvidíte nebo o kterých si budete číst v knížce…

 

 

 

 

 

 

Co se to se mnou děje? Moje emoce

Kniha, napsaná psychoterapeutkami,  je určena především pro děti od 6 let, které si ji mohou samy přečíst. Pomocí 100 různých kreativních aktivit, pomáhá dětem lépe porozumět svým emocím. Ilustrace jsou komiksové, černobílé, nahlédnout do knihy můžete třeba tady.

 

 

 

 

 

 

Jak přežít, když nerozumím emocím

kniha emoce jak přežít když nerozumím emocímKniha, jejiž autorky jsou klinická psycholožka a pedagožka, je určená pro děti školního věku, které si knihu mohou číst i samy, ale obsahuje i část pro rodiče.

Obsahuje úkoly, tipy a aktivity pro lepší porozumění emocím. Věnuje se tématům jako empatie, pocity, porozumění chování druhých lidí. Náhled knihy najdete tady.

 

 

 

 

 

Má první knížka pocitů

Leporelo pro nejmenší s jednoduchými ilustracemi a minimem textu. Četla jsem na ni jednu recenzi, kde bylo vytýkáno více negativních pocitů než pozitivních. V přiloženém odkazu do ní můžete nahlédnout.

 

 

 

 

 

Djeco puzzle – pocity

Značku Djeco mám ráda. Nyní nabízí i pěkně ilustrované puzzle zobrazující situace a k nim patřící emoce.

Podobné puzzle nabízí i značka Legler, najdete třeba zde.

 

 

 

Aktivita emoce ke stažení zdarma

Když jsem hledala informace a materiály k práci s emocemi, našla jsem stránku testovanonadetech.cz, kde si můžete zdarma stáhnout a vytisknout šablony a zahrát si hru s emoci, popovídat si o emocích.

 

 

 

 

Rozhodně tady není všechno, když si zadáte do vyhledávače emoce, pocity nebo když se podíváte na pinterestu na stejné příspěvky, najdete mnoho a mnoho materiálů. Budu ráda, když mi dáte vědět, jestli máte doma knihu, kru či aktivitu k emocím a zda se vám to osvědčilo.

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *