Dlouhé cestování aneb hry, audiopohádky a soutěž k tomu!

Pamatuji si, že když jsme jezdili na dovolenou se sestrou a neteří, hrávali jsme v autě různé hry. Zpívali jsme písničku Generál Laudon, hráli jsme slovní kopanou, počítaly kolik čeho po cestě potkáme, mávaly jsme na auta za námi – jo to ještě nebylo nutné se vzadu pásat. Dnes tedy přispěji článkem, jak se snažíme při cestování zabavit pana Dítě.

Tablet mám pro Huga nachystaný v autě v případě nouze (update – už nemám, protože nefunguje). Jezdíme i delší trasy – do Tater, na Lipno je to od nás kolem čtyř, pěti hodin, k mým rodičům něco přes dvě. Letos jsme jeli na Slovinsko také kolem pěti hodin. A dosud jsem ho použila jen dvakrát a to na poslední tři minuty jízdy. A co tedy v autě děláme?

Hry a hračky

Delší jízdy, pokud možno, se snažíme plánovat tak, aby část z ní pan Dítě prospal. Do auta brávám i knihu na čtení, magnetickou skládačku, případně nějaké autíčko. Také vozíme s sebou chytré vějíře od Albi nebo hádanky na cesty. Menší děti v autě mají rády provázek a kolíčky, spy bag, quiet book.

Kdybyste si chtěli něco vyrobit, můžete zkusit šroubování uzávěrů nebo strkání špachtlí do krabice. Já jsem Hugovi do krabičky dala pár kusů z montážní stavebnice a kupodivu si v autě vyrobil z několika kostek hračku. Ta sloužila jako loď, motorka, maják, policejní vůz a zabavila ho na přijatelnou dobu. Možností je hromada a když prohledáte například Pinterest, určitě najdete inspiraci.

Jídlo

Možná máme štěstí, pan Dítě je docela jedlík, takže spoustu času stráví u jídla. Na cesty balím jídlo pro celou rodinu. Nikdy nevíte, kdy zůstanete stát v koloně a přepadne vás hlad. Moje zásoby nás v případě nouze zachrání. Hrozny, rozinky, nakrájené ovoce, různé sušenky či zelenina. I tak se snažím nachystat svačiny pro Huga. Osvědčily se mi i kapsičky či lisované ovocné tyčinky nebo křupky, například z drogerie DM.

 

Hry, ke kterým nic nepotřebujeme

Někdy si v autě jen zpíváme a někdy hrajeme slovní hry. Jedna z našich oblíbených her je Myslím si.

„Myslím si zvířátko, které má hebký kožíšek, tlapky, ocásek, fousky a lidé ho mívají doma, když je spokojené, vrní.“

Pan Dítě uhádne správně kočku a říká: „Teď jsem na řadě já. Myslím si zvířátko, které nemá nohy, má křídla a lítá to.“

Kdo jste si mysleli nějakého beznohého ptáčka, jste na omylu. Je to letadlo!

Hádání ještě pilujeme, ale musím říct, že díky takovým hrám mám co vyprávět a čemu se smát.

U větších dětí boduje Slovní kopaná a nebo hra Myslím si s těžšími pravidly, tu hráváme v autě s Pantátou. Prostě si na něco myslím, Pantáta se ptá a já odpovídám jen ano nebo ne.

Audiopohádky

Z cestování se sestrou a jejími dětmi si ještě vybavuji Hurvínka, Spejbla a Máničku. Synovec tu pohádku tak miloval, že ji znali všichni nazpaměť a nepouštělo se v autě nic jiného. Víte ale, že pohádky na kazetě byly jen na nějakých dvacet minut z každé strany, představte si tedy pětihodinovou cestu autem. Naštěstí existuje možnost unavenou pohádku vyměnit za něco jiného.

Při poslední cestě a při uspávání doma se nám v poslední době osvědčily audiopohádky – vybírali jsme je na audiotéce. Měla jsem odtamtud už jednu audioknihu pro sebe – Andělíčkářka a byla skvěle namluvená, překvapily mě doprovodné zvuky, a tak jsem se nebála při výběru ani v případě dětských audiopohádek.

Hugo si vybral pohádky Veselé mašinky namluvené panem Somrem. Pouštěla jsem mu ji i na bluetooth reproduktoru s osvětlením přes USB a nebo právě v autě při delší cestě. Nejvíc ho baví ta O zlobivé vyhýbce. Pohádky nejsou nijak dlouhé, naše tříleté dítě u nich vydrží bez problémů.

___________________ SOUTĚŽ UKONČENA _______________________________________

Soutěž o audioknihu

A jelikož audioknihy podporuji, protože ne vždy mají rodiče dost síly dětem číst, tak si můžete o jednu audioknihu zasoutěžit. Můžete si vybrat ze dvou variant:

 1. Veselé mašinky (Josef Somr)
 2. Špalíček pohádek a říkadel (Aňa Geislerová)

Podmínky jsou jednoduché – napsat mi do komentáře, o jakou variantu byste měli zájem a kdo bude chtít, napište mi, jak se snažíte zabavit vaše děti v různém věku při cestování.

Výherce vyberu za týden, tedy 16. 9. 2018.

Gratuluji k výhře, výherkyně se šťastným číslem 3 Monika už má e-mail ve své schránce.

P.S. Soutěž vznikla ve spolupráci s Audiotéka.cz.

Další články

7 komentářů

 1. Dceri 2,5 roku je v aute zle, tak je to krusne. Moc nejezdime radsi autem, ale kdyz uz sama si bali hracky a koukame z okna, hodne ji toho ukazuju a povidam. Casto stavíme.. ach jo.

  Radi bycjom zkusili masinkove pohadky.

 2. Zdravím 🙂
  Když cestujeme s naším 2,5 letym Filipkem více jak hodinu, je to velice náročné hlavně pro mě, jelikož táta většinou vždy řídí. Takže první máme na programu kufřík s jeho oblíbenými auticky, mini knizky jaro, leto, podzim, zima, tam hledáme vsechno co uz umi a zna, zpíváme pisnicky, tancujeme. Pokud jedeme po ceste, kde se rekonstruuje silnice, pocitame bagry, tatrovky a valce. Samozřejmě prijde na radu i nejake obcerstveni, vetsinou i kojim. V srpnu jsme jeli na Lipno asi 4-5 hodin a celkem jsme to v pohodě zvladli, jen musime aspon kazdou hodku a pul zastavit, vycurat, probehnout se, protahnout a jedeme dal 🙂

 3. Dcery 4 a 2 roky cesty vetsinou proji. Ale jinak jim hodne ukazuji, hledame zviratka a vlaky a starsi ruzne barvy aut. Pak si rady prohlizi knihy, ale.me se nedela dobre 😀 tak si „ctou“ samy.
  Libi se mi ni c.2 od A.Geislerove.

 4. My se snazime jezdit tak, aby alespon cast cesty syn prospal. Kdysi jsme taky dost zabavovali jidlem, ale ted uz se snazime mininalne. Syn si zacal ted hodne zpivat, tak si vymyslime svoje texty… To ho dost zqbavi.
  Libil by se mi spalicek pohadek a rikadel

 5. Naštěstí naše princezna, 2 roky, většinu cesty prospí nebo si hraje s panenku. Na cestování je zlatá. Když třeba už nechceme, aby usnula, tak říkáme básničky. Líbil by se nám Špalíček pohádek a říkadel.

 6. Dcera 2,5 roku cestuje celkem ráda, buď spinká nebo povídáme pohádky, zpíváme a říkáme básničky. Aspoň jednou zastavíme u dětského hřiště, aby se pořádně vyřádila a frčíme dál. Když je velké horko, tak se i zastavíme někde na koupání

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *