Čteme / Soutěž o knihu: Damídci aneb ochránci kouzelného světa

Dnes konečně přišla řada na další knížku. Je o skřítcích se superschopnostmi, o popletených pohádkách.

Asi už víte, že rádi čteme. Co se nákupu knih týká, snažím se držet na uzdě, ale ne vždy mi to vyjde. Když mi napsal pan Řezanina, autor knihy, zda bych byla ochotná napsat recenzi na jeho prvotinu, pohádkovou knihu, neváhala jsem a vyprosila jsem jednu i pro vás. Tímto moc děkuji!

Představte si, že Damídci jsou skřítci a ochránci pohádkového světa. Pokud se totiž nějaká pohádka poplete, z pohádkového světa zmizí. V knize vystupuje i čarodějnice Čarimari, která se se svými pomocníky snaží pohádky poplést. Damídci však mají speciální devítičlennou jednotku, každý skřítek je specialistou na něco jiného. Na úvodu každého příběhu je medailonek o skřítkovi, který v příběhu vystupuje. Každý z damídků má jinou speciální schopnost.

Knížku bych zařadila pro děti klidně od čtyř, pěti let. Náš tříletý Hugo u příběhu vydrží, jen mu chybí obrázky na každé stránce. Díky velkému písmu je vhodná i pro školáky, kteří se učí číst.

Kniha je doplněna veselými ilustracemi Hany Kroupové. Já jsem spíše pro modernější styl (Andrea Tachezy, Martina Matlovičová), ale všechny děti v našem okolí ilustrace nesmírně bavily, včetně Huga.

V knize je pár detailů, které bych mohla vytknout – používání smajlíků, některé výrazy, přeskakování z přítomného do minulého času. Jako prvotinu však chválím nápad s Damídky, je zde velký potenciál. Oceňuji snahu přiblížit se čtenářům a podávat příběh dětem přátelskou, jednoduchou a srozumitelnou formou.

V každém z příběhů naleznete nějaké ponaučení, důvod k zamyšlení a pro vás jako rodiče možnost s dětmi dále o problémech diskutovat. Například v příběhu Vílinka a popíchané víly si víly popíchají nohy a nemohou po nocích tancovat, protože šotek Lotek jim tam nastražil kopřivy, bodláky a růže. Křehké víly si nastražené rostliny nechtějí uklidit, a tak Vílinka vymyslí tanec s koštětem, při kterém víly vše uklidí.

Příběhy mi maličko připomínají, a nevím proč, šmoulí pohádky. Bylo by skvělé, kdyby se každý příběh v knize vázal ke konkrétní pohádce, kterou už děti znají, ale to už je spíš opravdu detail a můj osobní názor.

Kniha se dostala už i do knihkupectví, seženete ji tedy snadno. Pokud budete mít zájem, můžete si více informací přečíst na oficiálních stránkách – zde.

Ale ještě než si knihu koupíte, můžete si o jeden výtisk zasoutěžit.

Podmínky tentokrát shrnu stručně:

  • napište pod tento článek (jeden) komentář  s tipem na oblíbenou zajímavou knihu či ilustrace (nebo taky cokoliv vás napadne 🙂 – IP adresy při vyhlašování kontroluji!

Výherce vyhlásím v úterý 3. 7. 2018.

Další články

6 komentářů

  1. Doma máme oblíbenou knihu Máme doma veselo, říkanky pro nejmenší. V knize jsou hezké básničky i obrázky, které nám naše malá princezna popisuje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *