Rozhovor s Be Birdie: oblečení pro děti šité s láskou

Už jsem Vám psala o tom, že máme doma pár kousků od Be Birdie. Určitě nejsou poslední! Jsou to krásné věci ušité s láskou, která z těchto kousků přímo čiší. Pokud je to možné, sama podporuji lokální šikovné ruce, a vzory Be Birdie mě dostaly. Vše je ušito z 95%  bio bavlny. A jelikož jsem ženská zvědavá, napadlo mě Vendulu vyzpovídat a ona (děkuji!) souhlasila.

Výstřižek

• Jak jste našla cestu k šití?

K šití jsem tak trochu zběhla, vystudovala jsem průmyslové inženýrství a i má práce po VŠ neměla se šitím a ruční prací nic společného. Ale vždy jsem moc ráda tvořila, vyráběla, pořád jsem musela něco kutit. Byl to pro mě únik, relax a odpočinek a to vlastně trvá doteď. Potřebovala jsem na mateřské něco tvořit a tak trochu utéct od všech těch stereotypních mateřských povinností. Přítel mě plně podpořil (asi úplně netušil co ho čeká) a já se vrhla na hledání prvních látek, což trvalo měsíc či dva, než jsem vůbec udělala svou první objednávku ze zahraničí a asi na ni nikdy nezapomenu. Na ty nervy, zda vůbec dojde, tolik peněz… Ale došla a já se do toho mohla pustit po hlavě.

• Jaká byla první věc, kterou jste ušila?

První věc co jsem ušila pro zákaznici bylo kousátko králíček, které je oblíbené doteď  a má první zákaznice se ráda vrací a nakupuje pro rostoucí dcerku, což mě strašně těší!

• Nejdříve jste šila pravděpodobně jen pro dceru, je to tak? Jak vznikla značka Be Birdie? Co Vás vedlo k tomu začít šít pro ostatní?

Paradoxně ani ne, aneb kovářova kobyla… Dceři jsem první harémky ušila až po nějaké době, spíše mi jí bylo líto, že šiju furt pro děti kolem a pro ni ne.  Teď už má samozřejmě kousků v šatníku více a kolikrát si sama řekne: „Mami ušij mi zase něco prosííím.“

• Proč zrovna Be Birdie?

K názvu mé značky mě navedl přítel, celý život se ráda obklopuju tematikou ptáčků apod. mám je prostě ráda a tak proč nebýt takový malý ptáček oblečený v biobavlně? 

IMG_7973 (2)

• Jakou kolekcí jste začínala?

Začínala jsem čelenkami, čepičkami pro miminka, kousátka. Postupně jsem přidala harémky a leginy, kraťásky, trička, mikiny, šatičky…no a už to jelo. Spíše je těžké to nějak stopnout, není úplně v mých silách šít všechno co mi hlava vymyslí, ale snažím se každou sezónu přijít s nějakým novým produktem.

• Kladete důraz na materiály, bylo složité vybrat správné látky a vzory?

Ano, to je v podstatě na celém mém „hobby“ to nejtěžší. Stále hledám nové a nové látky, dodavatele a když máte nastavenou laťku hodně vysoko, jde to stěží. Je v tom hodin a hodin práce a asi ani nikdy neskončí, protože chci, abych měla nabídku stále pestrou a lákavou, aby si prostě vybral každý.

• Jaký vzor máte nejoblíbenější?

Upřímně, miluju je všechny. Na výběru vzoru látek si dávám velice záležet, nevzala bych do nabídky jen tak něco…takže svým způsobem jsou všechny mé nejoblíbenejší. Jednu dobu strašně frčely pandy – o těch se mi i zdálo…pandy všude :-D. Pak to byly mráčky. A teď je hodně oblíbené peří, geometrické liščí hlavy a opět šedé pandičky.

 

• Kolik hodin denně trávíte šitím? Dá se Vaše šití nyní přirovnat k práci na plný úvazek?

Denně šiju cca 2-3 hodiny, ale je to težké, ten čas stále navyšuji a pořád to nestačí. Ono to šití je na tom totiž to nej, třešinka na dortu, ale samotnému šití předchází vysrážení látek (tedy jejich vyprání a sušení), stříhání materiálu, po ušití pak žehlení zakázky, cedulkování, focení pro zákazníka, zabalení, odepsání v systému a běh na poštu :-D. Ano, já osobně můj koníček považuji za práci na plný úvazek, nezbývá mi ani chvilička osobního volna pro mě samou, ale to si nestěžuji, tuto cestu jsem si vybrala a jsem za ni fakt šťastná!

• Pokud dceři něco neušijete, kde ráda nakupujete Vy?

Snažím se podporovat lokální tvůrce, věci vyrobené v Česku a českýma rukama, ale to samozřejmě nejde úplně pořád, takže mi nezbývá než se obracet i na řetězce, to pak nejraději nakupuji v Zaře, Lindexu, výjimečně něco z HM.

• Máte radu pro maminky na MD, které by rády začaly podnikat a nemají odvahu?

Radu mám, hlavně se nebát a prostě to zkusit. To sice zní jako klišé, ale vždycky to jde začít s málem a buď to půjde nebo prostě ně. Já jsem se třeba zařekla, že se určitě nechci zadlužit a moji značku jsem rozjela bez jediného dluhu, opravdu po malých krůčkách. Nesmím zapomenout, jak je strašně důležité mít podporu doma, v muži, nebýt toho mého, nikdy není BeBirdie tam, kde je teď! A to budu tvrdit pořád, je mi opravdu velkou podporou, ať už s hlídáním dcery, s IT radama, účtováním…no je toho hodně a já mu za to nepřestanu být vděčná, že mě podporuje v mém snu.

• Čeho byste ráda se svou značkou dosáhla?

Takhle jsem nikdy nepřemýšlela, upřímně, mě nikdy ani nenapadlo, že po roce šití budu tam, kde jsem teď. Jsem skromná holka z Moravy, která vždy bude mít na prvním místě rodinu a vzhledem k tomu, že je druhé dítě na cestě, nerada bych si dělala nějaké velké nesplnitelné plány…uvidíme co mi naše děti dovolí a kde bude značka BeBirdie za rok dva.

Moc děkuji za rozhovor, za příležitost a můžu už teď slíbit nové látky a novinky v sortimentu BeBirdie, už se na ně moc těším! 

IMG_7975 (2)

 

Další články

2!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *