BABY: Náš jídelníček v 8 měsících

Hááám. Papej. Ty už nechceš? Tak na, dej si vodičku. Nee, nesahej na to.  Vyliješ to. Neutírej se do mě. Teď jsme poblinkaní oba.

Takhle nějak probíhá naše krmení v osmi měsících. Už to není žádný nehýbající se prcek. Je to pěkný divočák a podle toho to taky u nás vypadá. Při psaní článku jsem hodně studovala materiály o složení stravy u dětí a dětské jídelníčky. Vydalo by to na několik článků. Naše praktická lékařka nám moc informací ohledně stravy nepodala. A tak jsem vše zjišťovala sama. Kdybyste měli zájem o nějaký další článek týkající se jídelníčků a stravy, určitě dejte vědět dole do komentářů.

IMG_6279

Snídaně

Děti do jednoho roku by jako snídani měly dostávat kojenecké nebo mateřské mléko. Mléko kravské by se vůbec dětem do tří let nemělo podávat (od jednoho roku nevadí malé množství například v pudinku). Pokud nekojíte, do tří let dětem podávejte pokračovací kojenecké mléko, ze kterého můžete připravovat i kaše pro přípravu například večeří pro vaše drobečky.

Dopolední svačina

Náš Pan Dítě vůbec není vybíravý co se jídla týče. Jako dopolední svačinku volíme ovoce, a to proto, že obsahuje cukry a dodává tak energii potřebnou pro celý den. Ovoce se snažíme podávat domácí (dokud je ještě sezóna) a neošetřované chemickými postřiky nebo ve skleničkách.  Je potřeba jej nejen opláchnout, ale i důkladně omýt. U exotického ovoce umýváme slupku i v případě, že jej následně loupeme.

IMG_6198

Oběd

Obídky máme také namíchané. Když vařím vývar, nesolím ho a potom odeberu zeleninu s masem i vývarem a rozmixuju. Pokud mi zbyde, můžu porcí udělat víc a zamrazit. Nebo podusím či uvařím zeleninku, kterou následně zamrazím, třeba do formiček na led. Některé příkrmy kupujeme a to hlavně proto, že nepřipravujeme doma králičí nebo telecí maso. Jednou za týden, v den kdy nedávám masový příkrm, dávám k jídlu uvařený žloutek. Malému moc chutná.

Svačina odpolední

Mám takový pocit, že náš malý je velký jedlík. Jako odpolední svačinu volím bílý jogurt holandského typu. Na doporučení paní doktorky máme ke svačině vybírat kvalitnější jogurty. Pan Dítě je konzumuje neochucené, ale kdyby je vaše dítko odmítalo, můžete do nic přidat trošku rozmixovaného či povařeného ovoce.

IMG_6205

Mlsání a nápoje

Během celého dne Pan Dítě pojídá ovoce v síťce, o které jsem psala zde, kukuřičné křupky nebo rýžové oplatky. Ty mu ale moc nechutnají.  K pití dostává převařenou kojeneckou vodu z kohoutku (u nás je kojenecká voda, v některých oblastech není), balenou kojeneckou vodu nebo bylinkový dětský čaj. Ten mu chutná nejvíc, ale není vhodné jej podávat často.

Večeře

Po koupeli podáváme k večeři rýžovou či obilnou kaši. Nejlevněji vychází BIO kaše z DM (kolem 55Kč), ale složením jsou si všechny kaše podobné. Zkoušeli jsme už i Hami a Nutrilon. Chutě i značky střídáme. Kaše mi všechny chutnají, nejvíc asi vícezrnná od Hami.

IMG_6325

 

Je pravda, že každý neřeší, co svému dítěti dává a je těžké učit děti zdravé stravě už mala, když ji sami rodiče nedodržují a jejich obědy obsahují bůček, smažené pokrmy či omáčky s knedlíkem. Ale do jednoho roku, kdy si dítě ještě nevymýšlí a nechce to, co máma a táta, tak bychom na ty naše prcky měli myslet 😉

A co vy? Co si myslíte o BIO produktech? Co dáváte svým dětem? A jaké mňamky jim dáváte na chuť?

Další články

5 komentářů

    1. O prvních příkrmech jsem psala zde. Začíná se buď obědem nebo kaší a až tak po třech týdnech se přidává další pokrm. Maso přidejte do jídelníčku taky až za pár týdnů, první začněte s jednodruhovou zeleninou. A příkrm se zeleninou či masem se na večeři opravdu nedává, můžete prckovu uvařit kaši z kojeneckého mléka či koupit instatní. Pediatr by vám měl pomoci zodpovědět vaše otázky, ale kdybych mohla nějak poradit, klidně mi napište email. Ať prckovi chutná 🙂

  1. Zdravím, ta informace o kravském mléce mne tedy překvapila. Mám za to – a všude se to píše – že ho dítě může od jednoho roku. Já ho tedy staršímu synovi začala dávat asi v roce a půl, teď je mu dva s půl a zbožňuje ho, vypije min. půl litru denně. Kupujeme čerstvé plnotučné.

    1. Děkuji za zpětnou vazbu. Tuto informaci mám z nějaké chytré knihy co jsem měla doma o stravě dětí. Schválně se na tuto informaci zeptám pediatra v únoru na roční prohlídce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *